O úspěchu nemluvit

Klec spadla v listopadu poblíž žižkovského nákladového nádraží v Praze, kde zásahová jednotka celníků v místě vykládky pašovaných cigaret završila několik měsíců trvající přípravy. O úspěšné, byť poněkud dramatické akci, která se neobešla bez střelby, mohli celníci informovat teprve ve středu. Vedoucí speciálního oddělení odboru pátrání Aleš Hrubý vysvětlil, že bylo třeba počkat, až kolegové v zahraničí dokončí navazující operace, které by předčasné informování mohlo narušit. A právě vazby na cizinu hrají v pašerácké kauze klíčovou roli.

Pomohla helikoptéra

Při nočním zásahu se velmi osvědčil policejní vrtulník s termokamerou, který si celníci přizvali na pomoc. Jakmile totiž vtrhlo komando do místa vykládky kontrabandu, vůdčí osoba případu na nic nečekala. Skočila do auta a začala ujíždět. Ne moc daleko; padly tři výstřely a prostřelená pneumatika znamenala konečnou. Muž, který vyskočil od volantu, to ale nechtěl vzdát. V naprosté tmě prchal po svých; opakovaně padal, prodíral se roštím, takže při zadržení měl tvář celou podřenou. A nebýt sledování kamerou z helikoptéry, nejspíš by se mu podařilo zmizet. Tahle ale byli pronásledovatelé navedeni přímo k němu.

Výsledkem dvou akcí, které si celníci nazvali krycím označením Mandarinky a Kamaran, bylo zadržení celkem devíti cizinců. Šlo sice o dvě sítě nelegálních obchodníků s cigaretami, celníci se ale na ně zaměřili zároveň. Pro jistotu. Obě skupiny totiž podle zjištění operativců měly společného dodavatele. Všichni podezřelí, pocházející z Polska, Maďarska, Ukrajiny a Vietnamu, skončili ve vazbě. Pokud soud uzná jejich vinu, jsou ve hře tresty od pěti do deseti let.

Výnosné pašování

Pašování cigaret i řezaného tabáku z území bývalého Sovětského svazu se jeví jako výnosná činnost. Kuřivo se tam dá nakoupit lacino a u nás pak se ziskem prodat. Nebo převézt dále na západ a tam prodat ještě dráž. Podle zjištění celníků vozili pašeráci i napodobeniny z produkce padělatelských dílen častěji se ale zaměřili na legálně vyrobené kuřivo určené k prodeji v jiných zemích a opatřené i patřičnými kolky. Na zboží tak byly tabákové nálepky Běloruska, Ruska, Ukrajiny, Moldávie či označení Duty Free. Právě takové kartony a krabičky žádají odběratelé mající zájem o levnější nákup. Kolky, ať jsou jakékoli, pro ně představují záruku, že jde o řádně vyrobené kuřivo a ne o pokoutní produkci připravovanou v kdovíjakých podmínkách někde v bývalém kravíně, kde se do cigaret může dostat ledacos. Třeba zbytky slámy nebo i s odpuštěním myší trus.

Záměry pašeráků jsou jasné: na východě levně nakoupit a západněji prodat se ziskem. V cestě ale stojí vnější hranice Evropské unie. Tu pašeráci překonávají rozmanitě. Kontraband přenášejí na zádech pěší pašeráci, přes zelenou hranici převážejí auta, a dokonce i nosí zvířata; nejčastějšími čtyřnohými podloudníky jsou koně a osli. Tabákové výrobky pak míří do meziskladů nacházejících se v Rumunsku, Maďarsku či Polsku a právě z nich několikrát týdně vozili zboží do České republiky dopadení cizinci.

Extrémní opatrnost

Transport se odehrával velkou mírou opatrnosti; náklad na korbě dodávky pašeráci buď maskovali jiným zbožím, například hliníkovými disky kol pro automobily, nebo v jiné dodávce schovávali do dutiny pod sedadly a koberečkem. Tak nebo onak nebylo v případě kontroly nic na první pohled nápadné. Aby nebyli podezřelí, pašeráci navíc měnili poznávací značky. Použili vždy tabulky té země, kterou právě projížděli, aby opravdu nebudili pozornost. A k tomu ještě před nákladem jezdil „čistič" řidič ve zcela bezproblémovém autě, jehož úkolem bylo dát komplicům zprávu, kdy je cesta je volná; bez hlídek celníků či policistů i bez dopravních komplikací. A samozřejmostí bylo střídání aut i častá výměna telefonních karet.

Sklady kolem Prahy

U nás pašované kuřivo mířilo do překladiště na pražském Žižkově právě tam, kde se před dvěma týdny střílelo a do skladů nejen v hlavním městě, ale také na Praze-východ a na Benešovsku; na severu Čech pak v Mostě nebo Kraslicích. Dobře posloužily opuštěné průmyslové nebo zemědělské areály. Celníci prozatím zjistili, že část kontrabandu byla určena na vývoz dále na západ, něco se prodalo odběratelům převážná většina ale zřejmě měla být prodána německým kuřákům, a to na příhraničních tržnicích na severozápadě Čech.