Odsouzení si teď svůj původní trest ještě o několik měsíců prodlouží. Případy se totiž zabývá policie. „Všech pět mužů nyní čelí obvinění z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, za které jim hrozí až šestiměsíční trest,“ sdělila tisková mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Konopí a pervitin užívali za mřížemi muži, kteří si zde odpykávají již většinou několikátý trest za krádeže. Jedná se odsouzené kolem třiceti let, někteří z nich brali drogy již na svobodě. „Vytipovaní odsouzení byli opakovaně podrobeni odběru vzorku moči, ve kterém se našli zbytky drogy,“ uvedl tiskový mluvčí věznice Petr Maňaska.

Vězňům by ihned udělen kázeňský trest, který může být až 20 dní samovazby. O dalším jejich potrestání rozhodne soud.

Do vězení se drogy dostávají různými způsoby. Za mříže se je pokouší propašovat například návštěvy. Odsouzení si je zkoušení nechat posílat v dopisech či balících. „Jsou různě maskované. Drogy se objevili například pod známkami, v propisovačce nebo v umělém sladidle,“ informovala dále Světláková. Pracovníci z bělušického vězení už našli omamné látky též v čínských polévkách, v cigaretách, v kondomech či ve hřbetu knihy.

Dozorci drogy u odsouzených někdy objeví i při osobních prohlídkách. Drtivá většina z odhalených vězňů se však nechce k nelezenému pervitinu či konopí znát. „Našel jsem to na schodech. Nevěděl jsem, co to je, tak jsem to sebral,“ tvrdil nedávno před soudem jeden z bělušických věz­ňů.

Mostečtí kriminalisté zabývající se drogami, letos již objasnili již 47 případů, související s drogovou problematikou. Je to skoro stejně, jako za celý minulý rok. Policisté odhalili několik domácích varen, našli v bytech rostlinky konopí i tvrdé drogy. „Naposledy mostecká policie vypátrala osmadvacetiletého muže, který měl během jednoho měsíce vyrobit v domácí varně kolem 150 gramů pervitinu. Drogu sám nejen užíval, ale část své produkce prodával ostatním toxikomanům,“ doplnila Světláková.