Když ráno nakupoval, měl svou peněženku v kapse bundy, kterou měl na sobě. U pokladny ho však čekalo nemilé zjištění. Když sáhl do kapsy, aby zaplatil, peněženka byla fuč. „S peněženkou mu zdatný kapsář odcizil i jeho osobní doklady a platební kartu," sdělila mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Policie dlouhodobě upozorňuje, aby lidé byli obezřetní nejen v davu na ulici, ale i v samotných obchodech, kde mají kapsáři své oblíbené teritorium. Naposledy policisté varovali před kapsáři v březnu. Jednalo se o celostátní preventivně informační kampaň s názvem „Obezřetnost se vyplatí", která je zaměřená na kapesní krádeže a kterou policie zahájila ve spolupráci se společností AHOLD Czech republic, která Alberty provozuje. Cílem kampaně je, aby si lidé dávali pozor na své osobní věci.

„Zlodějům stačí ke krádeži peněženky opravdu chvilka," řekla Mosteckému deníku mluvčí policie. Mimo jiné radí, aby lidé neměli platební kartu v peněžence, ale na jiném, bezpečném místě. U karty by neměl být PIN kód.

S rozvojem platebních technologií stouplo paradoxně i riziko. Ukradená bezkontaktní karta umožňuje zloději nákupy bez uvedení PIN s omezením do 500 korun. Peněženku a doklady je ideální mít v ledvince pod oděvem nebo ve vnitřní zavřené kapse oděvu.

Podle policistů se někteří zloději ani neobtěžují procházet mezi regály, prostě se postaví do fronty u pokladny a tam si hledají nejsnadnější oběť.

Kapsáři vyhledávají místa, kde se pohybuje větší množství lidí. Samotná krádež bývá blesková, předem pečlivě nacvičená akce. Kapsáři kradou tak dokonale a nepozorovaně, že se okradený o chybějících dokladech či peněžence dozví až u pokladny nebo i doma.