Vozí se většinou z Polska, kde jejich prodej není nikterak regulován. Zatímco v loňském roce odhalili severočeští celníci 14 případů přepravy většího množství těchto léků, letos evidují již šestnáctý případ. Naposledy objevili v těchto dnech na Mostecku dvojici mladých lidí, kteří se snažili převézt v Toyotě Avensis přes 300 polských tablet obsahující pseudoefedrin.

Prozradila je nervozita

Automobil celníci zastavili u obce České Zlatníky. „Seděl v něm 28letý řidič a dvacetiletá spolujezdkyně. Mladá žena viditelně znervózněla, když jeden ze členů hlídky objevil v odkládací přihrádce auta jedno balení polských tablet proti bolení hlavy,“ řekl mluvčí severočeských celníků Jiří Nejedlý.

Hlídka pojala důvodné podezření, že ve voze nebude jen jeden balíček léků a důkladně prostory prohledala. Záhy slavila úspěch.

„Pod plastovým krytem, který zakrývá prostor pod volantem, objevili celníci textilní sáček s větším množství již vyloupaných tablet,“ řekl Nejedlý.

Konkrétně se jednalo o 68 kusů tablet léku Claritin Activ a 240 kusů tablet léku Cirrus. „V každé tabletě léku Cirrus je přitom obsaženo 120 mg pseudoefedrinu, tedy látky, která je zneužívána drogově závislými k výrobě pervitinu,“ upozornil Nejedlý.

Řidič posléze přiznal, že léky nakoupil v několika lékárnách v Polsku, před hranicemi tablety vyloupal z blistrů a ukryl ve vozidle.

Osmadvacetiletý muž a jeho spolujezdkyně skončili v rukou celní protidrogové jednotky. Jsou podezřelí, že spáchali trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, za který hrozí až několikaleté vězení.

Podle Národní protidrogové centrály Policie ČR se léčiva ze zahraničí pašují do Čech hlavně proto, že jsou levnější, volně prodejné a obsahují vyšší podíl pseudoefedrinu. V jedné tabletě je od 30 do 60 a někdy až do 120 miligramů této látky.

Z Polska přes Liberecko

Severočeští celníci pašeráky chytají hlavně na Liberecku, tedy regionu, který sousedí s Polskem, kde se tablety dají běžně pořídit. Na „nákupy“ do ciziny jezdí protřelí narkomané, ale i lidé, kteří s drogami sami nemají nic společného, ale chtějí si převozem léků do Čech jen vydělat.

Kurýři se snaží propašovat do Česka od stovek až do tisíců tablet. Jeden z větších úlovků zaznamenali celníci například v březnu, kdy na silnici, která vede od polských hranic do Jablonného v Podještědí, zastavili fabii, ve které objevili přes 4 tisíce tablet.

Léky převážela 18letá slečna z Českolipska, která je pořídila v lékárně v polské Bogatynii údajně pro svou spotřebu. Z uvedeného množství by bylo možné vyrobit asi 320 gramů pervitinu.