V minulém týdnu zajišťovali policejní pyrotechnici německý ruční granát z 2. světové války na Litvínovsku. Granát objevil muž z Litvínovska v Mariánském údolí, ihned informoval policii.

„V Mariánském údolí byl ve čtvrtek nalezen granát. Munici objevil muž z Litvínovska. Na místo dorazila policejní hlídka z Hamru a pyrotechnici. Policejní specialisté určili, že se jedná o německý ruční granát z 2. světové války. Poté ho odvezli k likvidaci,“ řekla k případu policejní mluvčí Alena Bartošová.
Na Mostecku se nejedná o zvláštní případ, například začátkem letošního roku dopravu mezi Mostem a Bílinou zastavily dvě nevybuchlé letecké bomby. Pumy pocházející zřejmě z druhé světové války byly nalezeny v lomu poblíž Želenic nad Bílinou.

„Letecké pumy patří k vůbec nejnebezpečnějším nálezům, se kterými se na našem území můžeme setkat. Především kvůli velkému množství trhaviny, jež obsahují. Jejich nálezy u nás nejsou ničím výjimečným. Setkat se s nimi můžeme nejen v bývalých oblastech cílených spojeneckých náletů, ale díky navážkám zeminy při stavebních pracích prakticky kdekoli,“ uvedl Jan Melša, tiskový mluvčí Policejního prezidia ČR.

Válečná munice, které desítky let leží v zemi, je ve špatném technickém stavu. Často je pokrytá zeminou nebo jako pouhá hrouda hlíny vypadá a lze ji tak na první pohled snadno přehlédnout. O to větší nebezpečí pro okolí představuje.

„Pro všechny nálezy potencionálně nebezpečných předmětů platí stejná základní pravidla - předmětů se vůbec nedotýkat, ihned přivolat policii a podle možností zajistit, aby se k nim nepřiblížil ani nikdo jiný. Při jejich nedodržení by mohlo dojít k ohrožení života či zdraví osob,“ uvedl Jan Melša, který dodal, že tyto nálezy jsou rizikem i pro samotné pyrotechniky.