Hranici 12 trestných bodů dosáhlo 3 731 motoristů a dalších pěti stům zbývá již jen jeden bod k tomu, aby jim byl odebrán řidičský průkaz. Vyplývá to ze statistiky Ministerstva dopravy, která byla zpracována k 31. červenci letošního roku.

V celé centrálním registru řidičů je evidováno 681 716 hříšníků. Nejvíce je jich z Jihomoravského kraje (89 746), následuje hlavní město Praha (81 719), Středočeský kraj (73 460) a Moravskoslezský kraj (68 769). Ústecký kraj je na pátém místě. Od loňského roku si mírně polepšil, tehdy totiž ze 14 krajů celé ČR obsadil v tempu nabírání trestných bodů řidiči 4. místo.

Znamená to tedy, že na silnicích Ústeckého kraje je letos více bezpečno než loni? Podle vedoucího krajské dopravní policie Jiřího Ušáka se řidiči celkově zklidnili a jakási nepřímá úměra mezi počtem získávání trestných bodů a nehodami skutečně existuje. „Zpomalením získávání bodů řidičů v Ústeckém kraji se i snížily následky dopravních nehod. V počtu mrtvých od začátku roku do konce srpna je v našem kraji pokles o 18 procent, v těžkých nehodách je pokles dokonce o 33 a u lehkých zranění o 14 procent,“ konkretizoval Ušák.

Nejnebezpečnějšími motoristy, kteří za volantem riskují nejvíce, jsou stále lidé ve věku 22 do 27 let. Dokladem toho je fakt, že nejvíce řidičů s 12 body v rámci celé republiky je evidováno z této věkové kategorie.

Nejvíce trestných bodů ale podle Ušáka nasbírají řidiči ve věku mezi 30 a 40 lety, protože najezdí nejvíce kilometrů. Ušák se shodl s ústeckým dopravním psychologem Jiřím Sedlicem na tom, že potenciálně nebezpeční jsou řidiči hlavně s malou vyježděností, tedy do tří roků praxe za volantem, což bývají většinou lidé ve věku kolem 20 let.

František Roček, Monika Procházková