„Ročně zaznamenáme odhadem několik desítek případů útoků na strážníky. Agresivní jsou hlavně lidé pod vlivem alkoholu nebo občané, po kterých bylo vyhlášeno celostátní pátrání a tudíž se brání zadržení,“ sdělil tiskový mluvčí mostecké policie Luboš Trojna. Mezi poslední případy patří například zásah proti domácímu násilníkovi vpolovině prosince loňského roku. Muž vyhrožoval ženě zastřelením. Posléze se jeho agrese obrátila na městské policisty, kteří přijeli incident řešit. Strážníci proti němu museli použít donucovací prostředky. Vpéči lékařů skončil vminulosti též strážník, který řešil vMostě sřidičem běžný dopravní přestupek. Rozzuřený motorista smužem vuniformě mrštil na kapotu automobilu.

Spodobnými případy se setkávají též vChomutově. Vzáří 2007vyjela hlídka krušení nočního klidu a podnapilá skupinka osob je napadla. „Jednalo se otéměř stejný případ jako vJirkově. Oba zasahující strážníci skončili po útoku vpracovní neschopnosti,“ informoval tiskový mluvčí chomutovské městské policie Vladimír Valenta.

Sagresivními občany se potýkají iměstští policisté vLounech. „Unás se především projevuje agresivita slovní. Arogantní a vulgární jsou někdy řidiči, kteří poruší dopravní předpisy. Vůbec nezohledňují, že mluví sveřejným činitelem. Mírně vzrostl ipočet případů, kdy zasahující strážníci museli použít donucovací prostředky,“ uvedl tisový mluvčí Městské policie vLounech MiloslavMalý.

Strážníci se proti agresorům snaží bránit zdokonalováním hmatů a chvatů sebeobrany, cvičí ive volném čase . „Cvičí často různé techniky obrany a taktiku proti pachatelům. Máme dokonce dvanáct lidí, kteří se zúčastňují velmi intenzivních výcviků. Pokud by strážníci sebeobranu jen trochu zanedbali, určitě bychom měli mnohem více zraněných,“ doplnil Trojna.

Tiskový mluvčí mosteckých městských policistů se domnívá, že nárůst agresivity souvisí sdnešní dobou. „Dorůstá nám mládež, která nemá pracovní návyky a většinou špatné rodinné zázemí a kamarády,“řekl.

Napadený jirkovský strážník Petr Kubaczka se domnívá, že agresivním občanům nahrává též špatný zákon, Většinou totiž za napadení veřejného činiteli nejsou ani pořádně potrestání. „Vinu na této situaci podle mě nesou istátní policisté, kteří napadení muže vuniformě nechtějí oficiálně řešit. Je stím totiž moc práce. Toto jednání se jim vrátí jako bumerang,“ je přesvědčen Kubaczka.