Bývalá tajemnice magistrátu Jana Čejková porušila zákon, když chybným rozhodnutím umožnila při senátních volbách v říjnu 2016 kandidovat senátorce Aleně Dernerové. Verdikt v pondělí 19. listopadu vynesl Okresní soud v Mostě. Za trestný čin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti odsoudil Čejkovou k odnětí svobody na jeden rok s podmíněným odkladem s dvouletou zkušební dobou.

Soud jí také zakázal pět let působit ve volebních orgánech. „Jako úřední osoba při výkonu své pravomoci z nedbalosti zmařila splnění důležitého úkolu a tímto činem způsobila značnou škodu,“ shrnul rozsudek soudce Pavel Plch. Podle něj Čejková zásadním způsobem zasáhla do parlamentní demokracie, když ovlivnila volby, pilíř moderního právního státu. Škodu přes 2,2 milionu korun, která vznikla opakováním senátních voleb, však Čejková zaplatit nemusí. Stát má peníze vymáhat od magistrátu přes civilní soud.

Rozsudek ještě není pravomocný a Čejková ho pro média nekomentovala. „Nebudu se vyjadřovat,“ uvedla. Čas na odvolání si vzala i státní zástupkyně Eva Vetýšková. „Lhůtu jsem si ponechala jen proto, že se chci seznámit s odůvodněním trestu, kde jsem uvažovala i o peněžním trestu. Jinak jsem spokojena,“ uvedla.

Spor dvou frakcí

Čejková v září 2016 jako šéfka radničního registračního úřadu v Mostě nestáhla kandidaturu Dernerové (S.cz), o což žádala Hana Jeníčková (S.cz), jediná oprávněná zmocněnkyně hnutí Severočeši.cz. To bylo tehdy rozštěpené na dvě znesvářené frakce, ale přes politickou odnož Severočeši Most (SevMo) ovládalo radnici. Po Jeníčkové přišel na úřad její rival Jiří Zelenka (S.cz, SevMo), který odvolání Dernerové zpochybnil. Čejková po konzultaci s pracovnicí ministerstva vnitra rozhodla ve prospěch Dernerové, která tak mohla kandidovat.

Postup Čejkové označil okresní soud za nezákonný, protože ignorovala žádost zmocněnkyně hnutí i rozhodnutí krajského soudu, který v podobné kauze vyřadil ze souběžných krajských voleb celou kandidátku S.cz.

Dernerová senátní volby v Mostě vyhrála, po žalobách jejích odpůrců ale Nejvyšší správní soud hlasování zneplatnil. Při opakovaných volbách v lednu 2017 Dernerová kandidovala za jiný subjekt a opět zvítězila.

Podle soudce Plcha by se to ale nestalo, kdyby úřednice Čejková postupovala správně. „Soud nemůže odhlédnout od toho, že doktorka Dernerová se v těchto volbách senátorkou stát neměla,“ uvedl. V tom je podle něj nejzávažnější následek celého případu, a poškozeni se proto mohou cítit ostatní kandidáti a voliči. Nic na tom podle Plcha nemění fakt, že Dernerová volby nakonec vyhrála.

Dernerová se proti jeho tvrzení ohradila. O rezignaci neuvažuje. „Nebudu ustupovat,“ uvedla senátorka pro Deník. Upozornila, že vůle voličů byla jednoznačná, že volby vyhrála dvakrát za sebou a že nikoho nepoškodila. Odvolala se i na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který jí umožnil znovu kandidovat. Verdikt okresního soudu v neprospěch Čejkové nepovažuje za spravedlivý. Podle senátorky úřednice ve složité situaci nevěděla, podle čeho má rozhodnout, a obrátila se i na ministerstvo vnitra. „Doufám, že se odvolá,“ dodala.