Letenky si objednával na poslední chvíli přes internet u zprostředkovatelských společností. Jako doklad o zaplacení posílal podle obžaloby padělaná potvrzení o příkazu k úhradě z internetového bankovnictví.

Před soudem tentokrát vypovídaly ředitelka a jedna z pracovnic podvedené společnosti Student Agency.

Soudkyně též přečetla znalecký posudek z oboru psychiatrie vypracovaný na obžalovaného.

New York, Dubaj…

Podle obžaloby se Matuška vydával na své cesty zadarmo od října do prosince loňského roku. Letenky si objednal postupně u šesti různých společností. Naletěly mu čtyři Student Agency, INVIA.cz, WecoTravel a Asiana, kterým teď za letenky dluží přes 90 tisíc korun. Podnikavý Mostečan se postupně podíval zadarmo do Kapského Města v Jihoafrické republice, na Floridu, do New Yorku či Dubaje. Podvody se mu dařilo páchat díky tomu, že vystupoval důvěryhodně a cestoval velmi narychlo buď ještě v ten samý den, kdy si letenku objednal, nebo hned den následující. Společnosti si tak nemohly ověřit, zda platba skutečně proběhla.

Dvě různé transakce

Obžalovaný vinu před soudem popírá. Souhlasí s tím, že si skutečně letenky v šesti případech rezervoval a obdržel i rezervační kód. Ten ale podle něj není oprávněním k vydání letenky. Tvrdí, že letenky si nakonec kupoval přímo u leteckých společností, nikoliv tedy přes zprostředkovatelské firmy. Jeho obhajobu ale včera napadla ředitelka Student Agency. „Není možné, aby si klient u nás objednal letenku a uhradil ji u letecké společnosti. Je to úplně jiná transakce. Jako byste si koupili máslo v Kauflandu a chtěli ho zaplatit v Bille,“ řekla svědkyně.

Posudek

Podle znaleckého posudku z oboru psychiatrie je Matuška zcela zdráv, netrpí žádnou psychickou poruchou. Znalec konstatoval, že je dostatečně inteligentní, aby věděl, co činí, a záleží jen na něm, zda se rozhodne dodržovat platné zákony.

Odborný znalecký posudek byl na obžalovaného vypracován mimo jiné proto, že se u něj v rodině vyskytují vážné duševní nemoci.

Hlavní líčení v případu bylo odročeno na únor, kdy by již mohl padnout rozsudek. Soud si chce vyžádat ještě další listinné důkazy, které se týkají peněžních transakcí.

Matuškovi hrozí za podvody s letenkami až tříleté vězení.