SOUDNIČKA


Donutili Jana, aby nasedl do auta. Řídil Karel a vedle něho si sedl Dominik. „Ten mobil mi vzal Tonda!“namítal Jan.“Dobrá. Tak nás k tomu Tondovi zavedeš!“ přikázal mu Vladimír. Jezdili pak po Krásném Březně a hledali Tondu.

Padají výhrůžky

Když projeli několikrát bezvýsledně ulicemi, mstitelům došla trpělivost:“ Děláš si z nás legraci!“ Na opuštěném místě u lesa vytáhli Jana z auta. „Tak mluv! Kde je mobil?“ rozohnil se Vladimír a kopl Jana do nohy. „Já ho zabiju!“ rozzuřil se Petr a vytáhl zbraň. Následoval úder do břicha. Jan klesl na kolena. „Zmáčni to. Zastřel ho!“ hecoval Vladimír. Poděšený Jan vyklopil Tondovu adresu.

„Tak nasedej!“ poručil mu Petr. Když projížděli kolem domu, kde bydlel Tonda a spatřili policejní auto, Petr přikázal Karlovi: “Šlápni na to!“ Policejní auto se za nimi rozjelo, ale mstitelé zmizeli a v další ulici Jana z auta vyhodili.

Verze pachatelů

„Sestra mi volala, že Dominikovi ukradli kluci mobil. Tak jsme je jeli hledat. Dominik označil za zloděje poškozeného. Vyzvali jsme ho, aby s námi jel na policii. Bez řeči nastoupil. Po cestě nás začal přemlouvat, abychom na policii nejezdili. Že ten mobil vzal, ale dal ho Tondovi, že se nějak domluvíme. Tak jsme ho zavezli domů a já mu dal vizitku, aby se ozval," hájil se se Petr. Stejně se hájili Vladimír i Karel.

„Zbrojní průkaz mám, ale zbraň nevlastním,“ trval na svém Karel.

Hlavní přelíčení

K soudu tři mstitelé dorazili, ale svorně odepřeli vypovídat. Četla se jejich obhajoba u policie. Poškozený všechny tři vyděrače identifikoval. “Pistole byla dlouhá 30 centimetrů, nevím jestli byla opravdová nebo atrapa,“ uvedl. Svědkové potvrdili, že poškozený se bránil, vzpíral se, kopal kolem sebe a křičel: Pusťte mě!“

Soudní rozsudek

Za trestný čin vydírání soud odsuzuje dosud netrestané Petra a Karla na dva roky podmínečně a Vladimír, který již byl trestán, si půjde odpočinout na šestnáct měsíců do věznice s dozorem. Petr s Karlem nejsou spokojení. Petrovo odvolání má osm stránek. „Výpověď poškozeného je stěžejní a je v souladu s výpovědí dalších svědků,“ uzavřel nedávno případ krajský soud a odvolání obou zamítl.

Arnošt Herman