„Zajištěné drogy byly určené z větší části pro Německo. Jejich hodnota by se na černém trhu pohybovala kolem čtyř a půl milionu korun za pervitin, za marihuanu by zájemci mohli zaplatit až dva miliony tři sta tisíc korun," řekl na včerejší tiskové konferenci Radek Rosecký, vedoucí teplického Toxi týmu.

Při zásahu v prostorách tržnice zadržela policie šest cizinců. Šlo o Vietnamce, kteří jsou v Česku legálně.

„Obvinili jsme 45letého muže a ženu a 43letou ženu ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, dva cizinci jsou stíhaní vazebně, jedna žena je vyšetřována na svobodě. Tři cizinci, kteří byli v době zásahu na místě zadrženi, byli propuštěni na svobodu, jelikož zatím nebyla prokázána jejich účast na trestné činnosti," sdělil teplický policejní mluvčí Daniel Vítek.

Hotovost zajištěná u obviněných osob činila 32.000 EUR a 483.000 korun.

„Hranici" Toxi tým připravoval několik měsíců a to i ve spolupráci s německými kolegy.

„S německými kolegy spolupracujeme už od roku 2002. Je to přínosné pro obě dvě strany. Zdaleka si nepomáháme jenom v oblasti drog, ale i krádeží apod.," uvedl šéf okresní policie v Teplicích Petr Sytař.

Na Moldavě našli policisté fet a distributory, po výrobci kriminalisté stále pátrají. Zásah policie neunikl ani pozornosti lidí žijících přímo v horské obci.

„Co vím, tak tam byli větší část pondělí. Vietnamci mají svoji komunitu. Jen zřídka mezi sebe někoho pouští. Není to první a asi ani poslední zásah policie a celníků, který tady byl," řekl místostarosta Moldavy Tomáš Tvrdík.

Na Moldavě kromě toxi týmu byli úspěšní i celníci. Odvezli si z hor padělky textilu a obuvi, falešné nahrávky filmů a hudby a také větší množství tabáku, cigaret a lihovin. (kos)

CELNÍCI BYLI NA MOLDAVE TAKÉ ÚSPĚŠNÍ

Ústí nad Labem/TepliceNáhle uzavřeli příslušníci celní správy a policie bývalý hotel Hranice na Moldavě. Bylo pondělí odpoledne 19. listopadu. Razii ukončili až pozdě v noci. Odvezli si drogy, cigarety, tabák, alkohol a tisíce padělků. Operace měla pracovní název „Hranice."

„Před celníky a policisty nebyla žádná překážka. Mohli doslova všude. Protože šlo v první řadě o drogy, měli předem vydaný soudní příkaz k prohlídce prostor a pozemků, i s plánkem tržnice. Prošli všechna prodejní místa, včetně příručních skladů a dalších prostor," uvedl k zátahu Jiří Nejedlý z ústeckého celního ředitelství.

Vietnamské drogy

Delší dobu pečlivě připravovaná akce na tržnici v Moldavě byla úspěšná. Při zátahu odhalila policie a celníci 4,5 kg pervitinu a 5,7 kg marihuany. Drogy byly ukryté převážně

v nábytku, uvedl na včerejší tiskové konferenci v Teplicích Radek Rosecký, vedoucí teplického policejního „Toxi" týmu.

Z šesti zadržených Vietnamců jenom dva zůstali ve vazbě. Policisté zajistili také statisícové částky v korunách a eurech.Celníci zajistili také větší množství tabáku, cigaret a lihovin.

Kromě toho zajistili celníci větší množství tabáku, cigaret a lihovin. Jako tradičně celníci odvezli též textil, obuv a nelegální kopie filmů a hudby. Podobnou tradicí je, že se nepodařilo zjistit majitele zajištěného zboží. Prodejci během okamžiku zmizeli. „Zajištěné padělky jsou v hodnotě téměř šest milionů korun," dodal Nejedlý. Cena odhalených drog dosahovala bezmála sedmi milionů korun.

Psi v akci

Silnou zbraní celníků byli služební psi vycvičení na vyhledávání drog a tabáku. Označili kromě drog též půdní prostory a přilehlé místnosti, kde objevili celníci 441 790 cigaret a 20,5 kilogramu tabáku. Jejich prodejem by stát přišel na daních téměř o jeden milion korun.

Celníci nalezli také 164 litrů lihovin různých značek. Jejich původ je, jak předpokládali, zcela nejasný.

„Některé lahve postrádaly povinné kontrolní pásky, u jiných nebyly k dispozici doklady o jejich řádném nákupu. Předběžným rozborem lihovin nebyla zjištěna přítomnost metylalkoholu. Jenže podezření, že původ lihovin je zcela nejistý, je zřejmé. Některé lihoviny obsahovaly stopy po denaturantech. Čili při výrobě alkoholu byl použit líh určený původně pro technické účely. Jde asi o nebezpečný alkohol z nelegální výrobny," zdůraznil Nejedlý.

Celníci zajistili 1359 kusů textilu, 199 párů obuvi a 6 hodinek, padělky světových značek. Odvezli jsme též 5924 pirátských kopií CD a DVD nahrávek," dodal Nejedlý.(RO)