Dávku pervitinu zakoupili u dealera u mosteckého obchodního domu Prior. Dealer si za balíček s drogou řekl dvě stě korun. „Cena je samozřejmě různá. Může být od dvou stovek až po tři i více. Stejné je to u marihuany. Můžete si zakoupit přímo balenou cigaretu za několik desítek korun nebo pytlík s trávou v ceně několika stovek,“ řekl jeden z uživatelů pervitinu a marihuany.

Ústecký kraj je na druhém místě ČR v užívání nelegálních drog.

"Na Mostecku a Litvínovsku se nelegální drogy dají koupit stejně jednoduše jako alkohol nebo tabák. Stačí znát jen to „správné“ telefonní číslo a zavolat dealerovi, nebo mít „hodného kamaráda“, sdělil Deníku ředitel K- centra Lubomír Šlapka.

Nejdostupnější nelegální drogou byla a je marihuana. V hospodách nebo klubech, kde se vyznavači jointa scházejí, vám drogu bez větších problémů prodají. Cena holandského scunku se pohybuje okolo 200,– korun za 1 gram.

K vyznavačům marihuany si však pro tvrdé drogy nechoďte, tito lidé jsou mnohdy proti nim, ve většině případů si nasbírají co příroda dá lysohlávky či šalvěj, ale někteří kontakt na dealera znají. Z tvrdých drog se na Mostecku a Litvínovsku nejvíce užívá pervitin a heroin. V Litvínově převažují ještě takzvané syntetické drogy (Extase, LSD aj.).

Dealer pervitinu z Mostecka Deníku sdělil: "Ve většině případů se se mnou musíte seznámit přes někoho, kdo už ode mě něco bral.“ Jedna dávka, takzvané psaníčko, stojí 100 korun. Sám dealer drogu užívá a s dalšími toxikomany se schází v bytech, kde se pervitin vyrábí. V Mostě a Litvínově je takzvaných varen pervitinu stále dost. Zde je pozitivní činnost Policie ČR, která je schopna částečně drogové dealery přibrzdit. Dealeři heroinu pocházejí z asijských komunit, nebo z ghett – sociálně vyloučených lokalit a také z prostředí škol a učilišť. Větší část produkce však stále pochází z Teplic, ty mají prim v překupnictví drog a místní radnice dlouhodobě není schopna podporovat preventivní aktivity koncepčně ani systémově. Cena za jeden gram heroinu se pohybuje kolem jednoho tisíce korun. Mezi návykové látky patří i alkohol a tabák, které jsou mladistvím zakázany. Se čtrnáctiletou Júlií se Deník vydal do mosteckých obchodů koupit láhev vodky. Alkohol jí bez problémů prodali v Tescu a Kauflandu. V Penny marketu chtěli občanský průkaz.

Někteří narkomané se podle důvěryhodných zdrojů zdržují i v nelegálně obsazených bytech, uvolněných původními nájemníky. Podezřelé osoby bez nájemní smlouvy zvou do prázdných bytů další rizikové jedince, kteří ztrpčují bydlení ostatním obyvatelům. Podle nájemníků, kteří měli odvahu upozornit na drogová doupata úřady, se z problémových bytů stávají centra fetování a pokoutného obchodu s narkotiky. „Začalo to asi před čtyřmi lety, kdy se k nám přistěhovala jedna rodina. Od té doby k nám do domu začali chodit feťáci, kteří se zdržovali v jedné z garsonek. Ničili vybavení v domě a všechno počmáraly vulgárními nápisy,“ sdělil nájemník, který v minulosti jednal s policií a nepřál si být jmenován.
Uložit TXT
Vybrat vše (CTRL+A)
Editovat

Priorita: 3
Autor: Prosková Lucie
Datum vložení: včera 17:10
Datum pořízení: včera 17:09

Zdroj: Vltava-Labe-Press
Redakce: Domácí
Kategorie: Zprávy
Místopisný původ: Česká republika > Ústecký > Most > Most