Důchodce, který tvrdí, že dítě nebylo na první pohled vážně zraněné a k opuštění místa střetu byl donucen okolnostmi, teď stojí před soudem. Za ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci mu dokonce hrozí vězení.

Nehoda se stala již před více než rokem kousek od centra Mostu. Senior narazil svým oplem do chlapce v momentě, když na kole přejížděl přechod pro chodce. Hoch po střetu přeletěl kapotu a při dopadu si pohmoždil ruku, nohu a utrpěl tržnou ránu na hlavě. Několik dnů strávil v nemocnici. Řidič podle obžaloby nejenže od nehody odjel, ale měl zraněnému dítěti místo poskytnutí první pomoci ještě vynadat.

Prý zazmatkoval

Obžalovaný muž před soudem vylíčil, jak podle něj k nehodě došlo. Přiznal, že hocha srazil. Tvrdil však, že ho chtěl odvézt do nemocnice, ale v podstatě mu to bylo znemožněno.

„Jel jsem po třídě Budovatelů a odbočoval do Švabinského ulice. Vjel jsem na přechod a najednou se mi do cesty přiřítil cyklista. Došlo ke střetu. Chlapec přeletěl přes auto a dopadl na druhou stranu,“ vylíčil bouračku důchodce.

Dále uvedl, že hned zastavil, šel k dítěti a ptal se ho, jestli se mu něco nestalo. V tu chvíli prý ale přiběhla k chlapci jakási žena. „Začala mu nadávat do blbců, že takhle nemá jezdit. Já jsem oběma nabídl, že je vezmu do nemocnice, ale oni to odmítli a ještě odklidili přes mé protesty ze silnice kolo,“ pokračoval ve své výpovědi obžalovaný.

Dodal, že pak náhle žena i s dítětem z místa nehody odešly a on na silnici zůstal stát sám bez jakýkoliv důkazů.

„Bránil jsem dalším autům v průjezdu. Řidiči na mě křičeli, abych už jel, tak jsem začal zmatkovat a odjel,“ dodal důchodce s tím, že posléze zaparkoval u svého bydliště a šel se ještě na místo střetu jednou podívat, jestli třeba někdo policii nezavolal.

Na dotaz soudce proč, když viděl, že nikoliv, tak neučinil dodatečně sám, odpověděl, že neměl mobil. Přiznal, že udělal chybu.

Na svoji obhajobu senior uvedl, že když po několika dnech zjistil, že nehodu policie vyšetřuje a chlapce leží v nemocnici, na pokoj mu po zdravotní sestře poslal ovoce a bonboniéru.

Hoch nesouhlasil

Hlavního líčení u soudu se společně s matkou zúčastnil též při nehodě zraněný chlapec. Ten v některých okamžicích při výpovědi obžalovaného nesouhlasně vrtěl hlavou a matce šeptem sděloval, že to, co důchodce tvrdí, není pravda.

Soud verzi druhé strany ale zatím neslyšel, protože případ právě kvůli výslechu svědků odročil.

Podle policejních statistik srazily automobily v Ústeckém kraji v loňském roce (od ledna do listopadu) 73 dětí, sedm nehod se stalo přímo na Mostecku.