U Okresního soudu v Mostě vrcholí rozplétání kauzy výbuchu v litvínovské chemičce, od kterého letos v srpnu uplyne šest let. Soud ve čtvrtek 20. května ukončil dokazování a v jednací síni zazněly závěrečné řeči. Verdikt ještě napadl, protože soud se musí poradit. „Předpokládám, že tato porada bude dlouhá, takže rozsudek bude vyhlášen 18. června,“ sdělila soudkyně Bohumila Huňáčková.

Obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti čelí vedoucí pracovníci etylenové jednotky Jan Doskočil a Václav Macal. Rozhodování soudu není jednoduché, protože havárie se stala v komplikovaném výrobním provozu a přizvaní znalci z různých vědeckých ústavů vedou o příčinách a řešení události spory. Při havárii nikdo nezemřel a nebyl ani vážně zraněn.

Státní zástupce Jan Schindler přihlédl ke složitosti celého případu a nejednoznačným závěrům expertů a navrhl peněžité tresty – Doskočilovi 50 tisíc a Macalovi 40 tisíc korun, případně podmíněný trest odnětí svobody na dolní hranici sazby s přiměřenou zkušební dobou. Podle obžaloby z roku 2017 havárii přímo nezavinili, ale postupovali při jejím řešení nedbale, ztížili zmírnění nebezpečí, nezajistili včas spuštění vodních a parních clon a nezabránili výbuchu uniklého plynného propylenu. „Havárii bylo možné předejít, případně ji zmírnit,“ uvedl státní zástupce s odvoláním na znalce podporující znění obžaloby.

Co se stalo 13. srpna 2015
Havárii způsobil řetězec událostí na petrochemii, kde se zpracovávají ropné produkty. Vše začalo výpadkem chladicí vody propylenového okruhu a zvýšením tlaku na zařízení. Systém si s tím obvykle umí poradit, jenže při bezpečnostním spalování se porouchal jeden z pojistných ventilů (tzv. chattering). Z trhliny uniklý mrak výbušného propylenu venku ve směsi se vzduchem explodoval. Poté se nečekaně vznítil pod pecí chladicí olej. Zasahovalo 499 hasičů. Podnik jako právnická osoba podle vyšetřovatelů nepochybil.
Chemička Unipetrol své obžalované zaměstnance od počátku hájí. Podle jejího interního šetření jednali správně a výbuchu nemohli zabránit. Rekonstrukce poškozené části závodu trvala přes deset měsíců. Podnik instaloval nové technologie a zvýšil bezpečnost. Náklady byly v řádech miliard korun. Obžalovaní od počátku trvají na své nevinně. Svědci se shodli, že řetězec mimořádných událostí nešlo zastavit kvůli nepředvídatelné anomálii na pojistném ventilu potrubí s propylenem. Soudní líčení začalo po složitém vyšetřování až v březnu 2018. Od té doby vypovídala řada zaměstnanců i expertů. Jednání u soudu připomínala vědecká fóra, kde se diskutuje o chování plynů, teplotách, hoření a složitých technologiích.

Obhájce Tomáš Sokol navrhl zprostit oba chemiky obžaloby s tím, že neporušili žádné předpisy. „Skutek, kterého se měli dopustit, není trestným činem,“ sdělil. S odvoláním na protichůdné závěry znaleckých posudků dodal, že možných příčin výbuchu byla celá řada. Neshodu mezi odborníky označil za zásadní. „Nevíme jistě vůbec nic,“ prohlásil Sokol.

Spory mezi znalci lze přiblížit některými pasážemi z jednoho posudku, jehož autor se zastal obžalovaných a kritizoval opačné stanovisko jiného experta těmito slovy: „Uvádí nepravdivá tvrzení… Nesoulad s realitou… Neobjektivní posudek… Ignorování a znevažování vědeckých dat… Děsivé konstatování…“

Podle obhájce se řízení postupně zaměřilo spíše na to, co se v chemičce dělo, ale dávno už nelze uvažovat o provinění jeho klientů. Sokol také znovu označil za vadu, že obžalovaným se vytýká „nedostatečná opatrnost“, což je podle něj termín, který trestní právo nezná.

Dvojice obžalovaných u soudu 23. února 2021. Obhájcem je Tomáš Sokol
Soud stále řeší výbuch v chemičce. V plánu je předvolání dalších svědků i znalců

„V onen den, hodinu a minutu jsme brali v potaz veškeré možné údaje a dokumenty, které nám dávaly možnost se rozhodnout a na jejichž základě jsme učinili rozhodnutí. Pokud bychom byli ve stejné situaci, tak rozhodneme znovu stejně,“ řekl Doskočil po závěrečné řeči obhájce.

Upozornil, že případ detailně zkoumali i zástupci největších pojišťoven, které škody uhradily a nerozporovaly způsob řešení situace. „Vážím si toho, že soud čtyři roky velice pečlivě prováděl dokazování a věřím, že rozhodne správně,“ dodal Doskočil. Macal se nevyjádřil, ale podpořil závěrečnou řeč obhájce.

Ten na minulém líčení navrhl vyslechnout další svědky, například hasiče či podnikového vyšetřovatele, soud to ale zamítl jako nadbytečné.

Tragický rok 1974
K dosud největší havárii v historii chemičky v Záluží u Litvínova došlo večer 19. července 1974, kdy vybuchla výrobna lihu. Exploze a požár zabily 17 lidí, dalších 112 zranily. Mrtví byli hlavně v tramvaji, která projížděla kolem závodu v době výbuchu. Tato událost dodnes zůstává nejtragičtější průmyslovou nehodou na českém území. Hasiči likvidovali požár čtyři dny. Z potrubí zeslabeného korozí unikal vysoce hořlavý plyn. Výbuch a tlaková vlna srovnaly se zemí část podniku a poničily 313 dalších objektů v okolí, z toho 220 rodinných domů, některé až osm kilometrů daleko. Škody šly do miliard korun, soud svalil vinu na pracovníky údržby, z nichž tři si odpykali tresty.