„Jdem do benzinky si něco koupit,“ navrhl Denis. Cestou potkali pětadvacetiletého Petra s jeho kamarádem. „Vypadáš jako idiot,“ oslovil Petr Richarda. „Ty seš idiot!“ nedal se Richard. Začali se častovat nadávkami. „Radši zmizíme,“ řekl Denis. „Pro jistotu každý jiným směrem,“ pošeptal mu Richard a rozeběhl se k podzemním garážím. Náhle ucítil prudkou bolest v kotníku. „Co teď? Nemůžu běžet. Chytí mě,“ pomyslel si a dostal strach.

Snažil se schovat za zídku, uviděl Petra, jak k němu utíká. „Dostane mě,“ rezignoval. Když ho Petr dostihl, výhrůžně se proti němu postavil. V ruce měl mačetu. “Teď si to vyřídíme!“ řekl vztekle. „Chcípni!“ křikl a zaútočil. Richard si rukama kryl hlavu. Do paží ho zasekly tři sečné rány. „On mě zabije,“ blesklo nešťastnému Richardovi hlavou. Sebral zbytek sil a utekl na benzinovou stanici.

Přichází záchrana

Měl mimořádné štěstí, v benzince byla zrovna policejní hlídka. „Zavoláme záchranku,“ řekli. Dalších sedmnáct dní strávil Richard s vážným zraněním paží v nemocnici a když ho propustili, byl dva měsíce odkázán na péči další osoby. Problémy s pohyby ruky však zůstaly. Richarda čeká další operace.

Eskorta k soudu

Policie Petra našla a zatkla. Předvedla ho před soudce. „Já mu nic neudělal, neznám ho. A v Tip sportu jsem byl do tří hodin do rána. Mám na to svědky,“ vehementně se bránil Petr. Došlo ke konfrontaci. „Poznávám ho, je to ten útočník,“ řekl přesvědčivě Richard. “Měl tu noc jen kratší vlasy a připadal mi neoholený.“ Soudce neváhá a nařizuje Petrovu vazbu.

„Nebudu vypovídat,“ prohlásil Petr u soudu uraženě. „Platí, co jsem řekl u policie.“ A tak dochází znovu ke konfrontaci, Richard nezaváhá. Předstupují svědkové.

První je Denis: “Ti dva byli na Richarda sprostí. Utekl jsem a když za mnou přišel Richard na benzinku, viděl jsem že mu visí články prstů. Ten kluk, co za mnou běžel, vytáhl mačetu a sekl mě, svěřoval se mi.“

Soud vyslýchá podrobně dalších osm svědků, kteří byli ten večer v Tip sportu. Nikdo však nemůže Petrovo alibi jednoznačně potvrdit.

Dovolání

Znalci potvrzují, že poškozenému hrozilo vážné, případně i smrtelné poranění. A znalec z oboru psychiatrie konstatuje, že Petr je plně trestně odpovědný. Soud vynáší rozsudek: pět let ve věznici s ostrahou. Obhájce podává odvolání: “Prokázali jsme nevinu obžalovaného. Poškozený jako jediný svědek nestačí.“ Krajský soud však odvolání zamítá. Následuje advokátovo dovolání k Nejvyššímu soudu. Nedávno je Nejvyšší soud v plném rozsahu odmítl.

Arnošt Herman