Na extremisty i pro živelné pohromy

Vozidlo je určeno k monitorování extremistických pochodů a demonstrací. Může přijet ale kamkoliv, kde je třeba rychle a pečlivě zdokumentovat cokoliv na větším prostoru – například i situaci při velké živelné nebo technické katastrofě. Tím vyšetřovatelé a záchranáři získají detailní obraz situace, který mohou analyzovat. Podle kamer mohou i navigovat záchranáře, kterým směrem jít, aby se třeba dostali co nejdříve k raněnému člověku.
Speciálně upravený mercedes je vybaven především kamerami, mobilními kamerami i minikamerami. Obraz z nich lze přenášet v reálném čase pomocí wi- fi techniky.

Kamery v akci

Podle Ivana Protivy, technika odboru informačních a komunikačních technologií ústeckého Krajského ředitelství policie Severočeského kraje, se může při zásahu vyvíjet situace takto: Vůz zastaví a dva operátoři a velitel mají dohromady šest obrazovek. Jeden operátor sleduje kamery na vysouvací teleskopické tyči, která dvě menší vysokootáčkové kamery vynese do výšky několika metrů. Další větší kamera je na zádi vozidla a má taky možnost infra přisvícení, takže může snímat detaily na větší vzdálenost i při zhoršené viditelnosti.

Ve vozidle jsou i čtyři kamery, které lze rozmístit kolem auta – například na sloupy či stromy. Dalších pět kamer s wi – fi přenosem si mohou připnout na helmy policisté v terénu. Další pětice policistů si může na přilby dát kamerky, které sice nepřenášejí obraz v reálném čase, ale slouží jako dokumentační kamerky se záznamem.

Velká kamera dokáže přiblížit obličej člověka na 200 metrů a menší kamery na 100 metrů. Na tiskárně lze ihned vyjíždět fotografie dokumentující trestnou činnost nebo detail havárie, kde právě zasahují záchranáři.

V Čechách zatím jediný vůz

Speciálně upravený mercedes byl Krajskému ředitelství policie Severočeského kraje předán na podzim v rámci společného projektu Policie ČR a Policie Chemnitz.

Stejné vozidlo za čas získají i policisté na Liberecku. V tomto okamžiku je to ale jediné takto specializované vozidlo v celé České republice. V Německu je takovýchto aut již více.