„Bohužel budeme muset ještě více očesat provozní výdaje i některou činnost policie. Tato úsporná opatření se ale nedotknou výkonu a veřejnost by podobné změny neměla vůbec pocítit,“ ujišťuje šéf mosteckých policistů Volprecht.

Auta na suchu?

S tím ale nesouhlasí předseda mostecké základní organizace Unie bezpečnostních složek Ministerstva vnitra (UBS), státní policista Zdeněk Drexler. Podle něj se totiž další omezení provozních nákladů musí promítnout do přímého výkonu služby, a to například v případě pohonných hmot. „Už v současné době jsou zásoby benzinu pro provoz služebních vozidel policie napjaté. Další omezení těchto výdajů bude znamenat omezení při užívání vozidel ve výkonu na ulici. Takzvané „limity“ omezují používání služebních vozidel policisty. Předkup pohonných hmot z konce loňského roku byl sice výhodný, nicméně i přesto dochází k omezování provozu,“ vysvětlil mostecký policista z UBS Drexler.

Každé policejní oddělení má k dispozici odlišný objem pohonných hmot, který je závislý na velikosti služebního obvodu. „Pokud se vyčerpá více pohonných hmot, kdy už přidělený objem je mnohdy šibeniční, dojde k zavedení takzvaných limitů,“ říká Zdeněk Drexler. S tím, že najezdit v noci 100 kilometrů po mosteckém okresu není žádný problém. „Při 30 kilometrech na noc je to o tom, že hlídka vyjede, postaví auto někde v obvodu a jde pěšky nebo se soustředí například na kontrolu vozidel, tedy klasická dopravní kontrola. Protože samozřejmě i při omezeném provozu jsou vyžadovány stejné výsledky.

Drastická situace z letošního ledna, kdy policisté díky škrtům pocítili úsporná opatření i v limitovaném čerpání pohonných hmot, se podle Jiřího Volprechta od března výrazně zlepšila.

Personální otázky

Současný personální stav je podle šéfa mosteckých policistů dostatečný. Mostecká policie má poměrně mladé personální obsazení i na vedoucích postech.

V letošním roce od mostecké policie odejde přibližně sedm lidí, hlavně kriminalistů, kteří přecházejí na krajskou policii nebo do Prahy. Za ně bude vedení policie muset hledat adekvátní náhradu, a to především z vlastních řad. „Poohlédneme se po šikovných policistech z obvodních oddělení, kteří by se na práci vyšetřovatelů kriminální policie hodili a splňovali zároveň přísná kritéria,“ vysvětlil Volprecht.