Právo, práce, pořádek. Za nás mluví činy. Takovými hesly bombarduje prostřednictvím předvolebních billboardů Mostečany lídr Suverenity a zároveň ředitel mostecké městské policie Bronislav Schwarz. Včera kvůli svým činům skončil u soudu na lavici obžalovaných.

Státní zástupce ho viní z toho, že ještě jako státní policista zneužil pravomoci veřejného činitele, porušil domovní svobodu a omezoval osobní svobodu pětice poškozených.

Co se stalo?

Podle státního zastupitelství měl na konci ledna 2006 jako vedoucí obvodního oddělení policie bez zákonného důvodu vstoupit do bytu jednoho z poškozených v ulici U Věžových domů, aniž by k tomu měl jeho souhlas, nechal povalit a spoutat všechny přítomné, zadržet je a prohledat byt. Nakonec na balkoně bytu objevil jeho tým rozebranou varnu drog.

Schwarz vidí tehdejší události jinak. Společně s dalšími policisty pouze asistoval zástupkyni Mostecké bytové při kontrolách bytů s problémovými nájemníky. Jen krátce předtím totiž v Mostě vyhořel byt, kde se měli scházet narkomani a vařit drogy. Podobné situaci chtěla Mostecká bytová rychle předejít. Na byt jednoho z poškozených ve věžovém domě si sousedi stěžovali několikrát. Na kontrolu dovnitř prý ale rozhodně policisté nevtrhli jako komando. „Byli jsme uvnitř na pozvání. Na balkoně jsme uviděli podezřelé věci. Nic jsme neprohledávali,“ tvrdí Schwarz, který prý nikdy nepracoval protizákonně. „Snažil jsem se pomáhat lidem,“ dodal u soudu.

Svědci z řad poškozených ale včera vypovídali jinak. „Křičeli policie, otevřete! Nutili nás lehnout si na zem. Prohledávali byt, mířili na mě pistolí,“ vypověděl jeden z nich. Policisté, kteří měli tehdy službu, to před mosteckou justicí popírali.

Odhalená varna

Nájemník bytu, kde asistovali, měl platnou nájemní smlouvu, neměl dluhy na nájmu. „Pro kontrolu byl důvod, na dění v bytě si často stěžovali sousedi,“ sdělila Ivana Papřoková–Jandová, která tehdy pracovala jako zástupkyně ředitele Mostecké bytové. Věci nalezené na balkoně skutečně sloužily k výrobě pervitinu, potvrdila později kriminalistická laboratoř. I jeden z poškozených prohlásil, že hodinu před příchodem kontroly a policistů v bytě pervitin vařili.

Schwarz měl také neoprávněně rozhodnout o zadržení podezřelých osob v bytě. „Udělali jsme to na základě pokynu vyšetřovatele,“ hájil se šéf strážníků. Kriminalista to však u soudu nepotvrdil.

Může nynější kauza ovlivnit volební výsledky? „Neřeším to,“ řekl Deníku Schwarz. Mostecký primátor zatím neuvažuje o jeho odvolání z velení městské policie.

Soud se bude případem dále zabývat 15. června. „Nepodařilo se předvolat hlavního svědka,“ vysvětlila samosoudkyně Bohumila Huňáčková.

Vypovídat má ještě také prakticky celé dřívější vedení mostecké státní policie.