Ohodnoťte mosteckou policii. Jak jste s ní spokojeni? Hlasujte v anketě vpravo vedle článku.

Vedl jste chomutovskou policii. Do Mostu jste nastoupil na začátku loňského roku. Takže už můžete porovnat: kde je situace co do kriminality horší?

Chomutovsko je větší než Mostecko a nápad kriminality je porovnatelný. Z toho vyplývá, že na počet obyvatel je Mostecko zatíženo daleko více. Je to dáno nakumulováním nepřizpůsobivých občanů z celé republiky, viz Janov a Chánov, ale hraje tu roli i sídlištní zástavba, která nemá v republice srovnání. Takováto hustota panelových sídlišť nikde není a to zaručuje naprostou anonymitu.

Můžete mi dát konkrétní příklad?

Vloni jsme v okrese Most zadrželi 911 lidí v celostátním pátrání. Chomutov je za námi druhý v pořadí, a tam to bylo 500 lidí. Takže je vidět, že z celé republiky se nám do Mostu sjíždějí kriminální závadové osoby. A potom to tady takto vypadá.

Přesto jste mosteckým zastupitelům předložil zprávu, ve které se překvapivě hovoří, že kriminalita vloni poklesla.

Ano. Překvapilo nás to také. Respektive takto: Nepřekvapil nás pokles, který je trendem v celé republice. Tam je to pokles dvou, tří i pětiprocentní. U nás je to pokles o čtrnáct a půl procenta. A to za běsnící hospodářské krize. Musíme se za to trochu pochválit. Asi jsme byli více vidět, děláme efektivněji. Pořád se učíme nové věci, jsme flexibilní. Je to také o spolupráci se zastupiteli v Mostě a Litvínově a městskými policiemi. Kamerový systém je ohromná zbraň. Město pokryté kamerovým systémem jako Most jsem ještě neviděl.

Nemůže být pokles kriminality dán třeba tím, že lidé rezignovali a případy s menší škodou ani nehlásí?

Samozřejmě, ale to by se Mostecko nelišilo od jiných lokalit a ten trend by byl všude stejný. Když jak vy říkáte, že lidé rezignují, tak nebudou rezignovat v Mostě víc než jinde.

Bude nižší kriminalita i letos?

V účinnosti je nový trestní zákoník. Jsou tam nové trestné činy. Některé staré zmizely. Meziroční porovnání bude těžké. Ale myslím si, že ten trend bude pokračovat. Nevím, jestli se nestala společnost i slušnější. Demokracie člověka učí, že se vyplatí se vzdělávat a pracovat. Možná tento výchovný efekt u společnosti funguje.

To jste trochu idealista.

(smích) Trošku ano. I díky výsledkům mě tato práce baví.

Když si mě teď představíte jako kriminálníka, v jakém oboru bych proti vám neměl šanci?

Nejčastěji chytáme zloděje v obchodech. To je největší podíl na majetkové kriminalitě.

A dál?

Kdybyste byl toxikoman. Těmto živlům někdy skoro až nezáleží, jestli budou chyceni. Oni prostě potřebují peníze na drogu za jakoukoliv cenu. I když se vyspí den v cele, tak je jim to fuk.

Když jsme u drog, mám na ně také otázku. Litvínovský starosta by chtěl posílit policejní tým o protidrogové specialisty. Povede se to?

Snažíme se. Je to věc, která nezáleží na vedení mostecké policie. Víte sám, jaká je dnes ekonomická situace. Tabulková místa jsou pořád ve vzduchu, nezapomnělo se na ně. Ale kdy to bude, nejsem schopný říct.

Když vedení řekne ano, můžete tyto lidi přijmout, nebude problém je najít?

Vůbec ne. V personalistice pracujeme jako firma velice slušně. Že je obsazení těchto míst správná cesta, je nasnadě. Od toxi kriminality se odvíjí další pouliční kriminalita: vykradená auta, rozbité výlohy, vloupání do všeho možného. Jeden nový feťák může znamenat třeba deset vykradených aut za rok. Kdybychom ho nenechali na drogy navyknout, tak budeme tohoto ušetřeni.

Když jsem byl na obvodním oddělení policie v Obrnicích, viděl jsem docela tragicky vypadající prostory. Nemůže to některé lidi od práce u policie odrazovat?

Kultura prostředí vždycky ovlivňuje lidi a jejich chuť k práci a výkonnost. Nicméně některé objekty jsou v majetku policie, některé jsou v nájmu. A policie samozřejmě investuje jen do svého majetku. Takže otázky objektů, které jsou v nájmu, se řeší vždy s nájemcem. A to je někdy složité jednání.

Policii se povedlo aspoň částečně obnovit vozový park. Dostali jste nová auta a motorky. Ty jsem ale v provozu ještě neviděl.

Tak to jste měl smůlu. Motorky jezdily do poloviny listopadu. Působily hodně třeba ve směru na Žatec. Teď je zimní období, tak nejezdí. S jarem znovu začnou. Je to velice účinná záležitost.

Nové vozy má uniformovaná policie. V čem jezdí kriminální policie?

Její vozový park významně obnoven zatím nebyl.

Jezdí kriminalisté ještě ve feliciích?

Ano. Řekl bych, že je to početně půl na půl, fabie – felicie. Obměna musí pokračovat. Kriminálka ale není zmlsaná. Jsou to chlapi zvyklí na cokoliv, žádné baletky. Vadí to spíše při taktické operativní práci, kdy všichni pachatelé vědí, že většinou jezdíme v bílých feliciích nebo fabiích. Spíš z tohoto důvodu bychom chtěli nová auta, abychom tomu prostředí trochu zamotali hlavu.

Bude obnova výstroje a výzbroje pokračovat?

Určitě ano. Probíhá standardizace vybavení jednotlivých složek. To znamená, že by měly mít stejné vybavení. Nevím, jestli to bude letos nebo příští rok.

Před deseti lety byl centrem podsvětí na Mostecku noční podnik Oáza ve Vtelně. Kde je takové místo dneska?

Abych pravdu řekl, o žádném centru podsvětí nevím. Samozřejmě se hodně mluví o litvínovském podsvětí, to je na tapetě. Nicméně za dobu, co jsem tady, nemáme nějaký významný záznam o tom, že by vystrčilo růžky.

Už nic takového není?

Asi se trochu konsolidovali spíše do ekonomické než kriminální sféry. To je běžný postup v podsvětí. Zkrátka si nemyslím, že by tu bylo nějaké centrum, které by potřebovalo nějaký razantní zásah.

V poslední době si nevybavuji případy vymáhání výpalného…

To jste si všiml velice správně.

Co chuligánství?

Most byl dlouho dobu charakteristický chuligánstvím. Lidé chodili s bejsbolkama, s řetězama, a mlátili se. Bylo to motivované rasově, ale byli to hlavně fotbaloví fanoušci. Fotbal teď zmizel (Most spadl z první ligy do druhé soutěže, pozn. red.) a je to vidět. Za nejvyšší pozitivum, co tady za svého působení považuji, je uklidnění situace v Janově.

O tom chci slyšet víc.

Situace tam byla katastrofická. Jak určitě víte, tamní obyvatelstvo se dalo v jednu dobu na stranu Dělnické strany a policie zasahovala proti všem. A to vám tedy řeknu, to bylo pro policisty něco. Pro některé, zejména ty starší, to byl velmi nepříjemný pocit. Že se to tam uklidnilo, je výsledkem dlouhodobé spolupráce s městem, a jak říkám: důslednosti, důslednosti, důslednosti. Opravdu nic tam nepodcenit a důsledně řešit všechny prohřešky. Lidé, kteří se neumí přizpůsobit, musí být pod stálým tlakem. Tak, aby dodržovali normy, které dodržují ti takzvaní přizpůsobiví. Slušní lidé musí vidět, že mají zastání.

Pojďme teď jinam. Před časem jste byl jeden ze tří lidí, kteří nabídli odměnu za dopadení žhářů nebo žháře popelnic v Mostě. Podařilo se už někoho chytit?

Nepodařilo. Myslím si, že to dělá jeden člověk. Podle jedné naší verze je to šílenec, který má rád oheň. A není hloupý. Není tam systém. Časový, v lokalitách. Nic (ukazuje mapu Mostu s vyznačenými body, kde kontejnery hořely). Že nebyl zatím dopadený, je negativní věc, která se nám nepodařila.

Jakou škodu stihl ten člověk napáchat?

Jedna popelnice stojí sedm tisíc. A jenom do loňského listopadu shořelo tak sedmdesát popelnic.

Odměna platí dál?

Byl to takový spontánní nápad při diskuzi s primátorem a s šéfem městské policie. Svému slibu dostojíme.

Chtěl jste být policistou od mlada? Byl to dětský sen?

Nebyl. Původně jsem studoval techniku. Byl to můj životní omyl. Všichni mi říkali, že vůbec technicky zaměřený nejsem. Že jsem humanitní typ. Nevěřil jsem tomu, protože na gymnáziu mě učitel vychvaloval jako nejlepšího studenta fyziky. Přesídlit do policejních řad byl spíše momentální nápad. A musím říci, že jsem toho nikdy nelitoval, chytlo mě to.

Takže neplánujete odchod od policie?

Určitě ne.

Co byste vzkázal lidem z Mostecka?

Ať neztrácejí důvěru v policii.