„Určitě se odvoláme, protože rozhodnutí považujeme za nespravedlivé,“ sdělil v pondělí 5. června Deníku mluvčí SMM Petr Prokeš.

Soud rozhodl v pátek 2. června. O výsledku informovalo na svém webu politické hnutí Občané městu, město občanům (OMMO), které se zrušení spolku domáhalo. Vydání rozhodnutí Deníku potvrdila mluvčí soudu Veronika Suchoňová. Spolek se podle soudu zrušuje s likvidací, likvidátor byl již ustaven.

„Spolek byl již na základě předchozího verdiktu krajského soudu vyzván, aby od nepřípustné politické činnosti upustil. Přesto se tak nestalo a spolek se opakovaně účastnil například dalších komunálních voleb v roce 2022,“ upozornila předsedkyně OMMO Hana Svobodová.

V roce 2018 na sebe SMM strhlo pozornost volebním slibem, že postaví "vesnici pro lůzu".
Sdružení Mostečané Mostu se bude dál soudit. Z politiky nechce odejít

Lidé ze SMM na radnici v Mostě vládli v letech 2006 až 2014. Nyní má spolek pět zastupitelů. Jejich mandáty z loňských voleb zůstávají platné.

Od návrhu na zrušení spolku uplynuly čtyři roky. Složitý soudní proces začal se čtyřmi navrhovateli, ale kvůli zjednodušení nakonec zůstalo jen OMMO. Tomu vadilo, že SMM pod pláštíkem apolitického spolku vykonává protiprávně činnost politické strany a vyhýbá se tím například zákonné povinnosti mít transparentní financování, čímž deformuje na komunální úrovni soutěž politických stran a hnutí.

„Spolek SMM je vlastně zastřenou politickou stranou, protože jeho hlavní činností je boj o politickou moc,“ upozornil už dříve advokát Ondřej Preuss.

Ilustrační foto
Řidiči, pozor. Na cestě mezi Louny a Mostem u Rané budou dva měsíce opravovat

Zástupci spolku v minulosti argumentovali třeba tím, že SMM hájí zájmy běžných občanů, z jejichž iniciativy vzniklo, a že úřední registrace spolku byla bez problémů. Stížnost na účast SMM v posledních komunálních volbách soud loni zamítl, protože podání kandidátky bylo po formální stránce v pořádku.

Spolek SMM vznikl v roce 2002 jako politický nástroj SBD Krušnohor. Zprvu nenápadný opoziční spolek zastupitelů podporovaných družstvem se během několika let postupně proměnil v průkopníka nového politického marketingu, který dráždil kritiky kontroverzními tématy či propracovanou a nákladnou volební kampaní. SMM v roce 2006 vyhrálo v Mostě komunální volby poté, co slíbilo svoz odpadů zdarma, bezplatné MHD pro děti a seniory a laciný prodej městských bytů nájemníkům. Ve volební kampani navíc spolek uspořádal pouliční show s losováním o automobily, jízdní kola a počítače.