Dvousetgramovou ženijní tritolovou náložku s rozbuškou, zakrytou baterií a kontakty vhodil v papírové krabici na zahradu muže, kterého chtěl vydírat. Spletl se, dům patřil jeho společníkovi. Ten podezřelý balíček odvezl letos první únorový den kolegovi do práce, kde jej rozbalili. Když objevili nástražný výbušný systém a vyděračský dopis, zalarmovali policii.

„Samo od sebe to vybuchnout nemohlo," hájil se nešťastník, který tři měsíce před tím přišel o práci. „Motivem bylo zajistit rodinu," uvedl.

„Obžalovaný mohl za určitých podmínek ohrozit život a zdraví lidí," uvedla soudkyně Bohumila Huňáčková a Šabatovo jednání označila za výrazně škodlivé. I když se omluvil, spolupracoval a přiznal se, nemohl dostat podmíněný trest.

Milion, který požadoval, ani nepotřeboval celý. „Jen jsem chtěl, aby to vypadalo věrohodně," uvedl při prvním hlavním líčení. Výbušninu měl doma prý deset let a koupil ji na trhu v Ředhošti. „Nebylo technicky náročně systém sestrojit, trvalo to asi deset minut," prohlásil. K držení výbušnin ale oprávnění nemá.

Proč si vybral známého podnikatele z Litvínovska jako svoji oběť? Z médií se dočetl, že muž je se svými společníky podezřelý z rozsáhlých daňových podvodů souvisejících s jejich obchody s motorovou naftou a předpokládal, že bude majetný.

Co je tritol? 

Tritol je velmi silná, bezpečná a často používaná trhavina, často též označovaná jako TNT. Ženijní náložky, jakou měl i obžalovaný Pavel Šabat, používané v armádě se využívají k trhacím pracím a ničení objektů, mostů, železničních zařízení a jiných strategických objektů, k zřizování zátarasů a průchodů v zátarasech.