Obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti čelí dva vedoucí zaměstnanci etylenové jednotky. Proces začal v březnu, verdikt ale letos nepadne. Stále totiž chybí výpověď jednoho expertního týmu, kterou soud ani na druhý pokus nezískal. Místo zástupce musí opět přijet celá tříčlenná skupina.

„Pro mě je to nepříjemné. Omlouvám se, ale jsem v tom nevinně,“ řekl Pavel Ditl, když odcházel ze soudní síně. Jako znalec nechtěl vypovídat. Přitom se počítalo s tím, že bude hovořit za celý tým, který posudek zpracoval. Jenže šéf znaleckého ústavu ho k tomu nezplnomocnil, protože trvá na předvolání všech specialistů, aby posudek k havárii okomentovali za své resorty. U soudu už sice byli na jaře, ale tehdy nedorazil obhájce obžalovaných, a tak líčení odpadlo a nikdo nevypovídal.

Předsedkyně soudu Bohumila Huňáčková s rozsudkem letos nepočítá. Na začátku příštího roku hodlá předvolat tři nevyslechnuté znalce a krátce poté zřejmě oznámí verdikt. „Předpokládám, že to bude v polovině ledna,“ sdělila.

Ve čtvrtek 11. října pokračuje líčení dalším předvoláním znalce Pavla Danihelky a obhajoba předloží posudek od slovenského experta. „Chci, aby se k tomu profesor Danihelka vyjádřil,“ uvedla Huňáčková.

Složitou situaci musí osvětlit experti

Dospět ke spravedlivému rozuzlení v této kauze bude velmi náročné, protože nehoda se stala ve složitém chemickém provozu. Proto jsou klíčové znalecké posudky. Jen listinné důkazy mají přes 3000 stran. Líčení ale od počátku naráží na to, že svědci si nevybavují podrobnosti. „Nepamatuji si přesně sled událostí,“ řekl v úterý u soudu technik, který během havárie pomáhal na velíně. Po třech letech od události nedokázal například říct, zda spustil jednu či dvě parní clony nebo kdy vedení vyhlásilo evakuaci. „Atmosféru na velíně bych nenazval chaosem. Všichni v zásadě dělali, co měli,“ dodal svědek.

Podle obžaloby dva vedoucí zaměstnanci havárii přímo nezavinili, ale nezmírnili nebezpečí a porušením pracovních povinností způsobili škodu za téměř 800 milionů korun. Obžalovaní, kterým hrozí dva až osm let ve vězení nebo peněžitý trest, se cítí nevinni a firma za nimi stojí.

Havárii 13. srpna 2015 způsobil řetězec událostí na petrochemii. Vše začalo výpadkem chladicí vody propylenového okruhu a zvýšením tlaku na zařízení. Systém si s tím obvykle umí poradit, jenže při bezpečnostním spalování se porouchal jeden z pojistných ventilů. Z trhliny uniklý mrak výbušného propylenu venku ve směsi se vzduchem explodoval. Poté se nečekaně vznítil pod pecí chladicí olej.