Ročně je stíháno kolem tisícovky mladistých lumpů. Evidované případy jsou však jen částí celkově spáchané trestné činnosti mládeže. Mnohé trestné činy jsou totiž skryty za přestupky. Krádeže do 5 tisíc korun se posuzují jenom jako přestupky, říká ředitel Výchovného ústavu a dětského domova v Děčíně – Boleticích Jaroslav Žejdl.

Pokud vás někdo dnes okrade, sebere vám vše, co máte u sebe, a bude to mít hodnotu 4999 korun, jde jenom o přestupek. Čili se vlastně nic neděje, říkají si mezi sebou mladiství.

„Zvýšení limitu u přestupků na 5000 korun je vlastně motivačním faktorem pro mladistvé delikventy,“ zdůrazňuje Žejdl. Pokud v roce 2008 bylo stíháno “jenom“ 978 mladistvých, ve skutečnosti „chybí“ v evidenci několik set případů takzvaně drobnějších krádeží.

Od kdy trestní odpovědnost?

Statisticky sice došlo v posledních letech k poklesu počtu vyšetřovaných mladistvých delikventů, ale čísla zřejmě opět porostou. Je totiž schváleno posunutí trestní odpovědnosti mládeže z 15 na 14 let.

Přitom posunutí hranice trestní zodpovědnosti o jeden rok není nic mimořádného. Dítě je ve skutečnosti odpovědné za své činy již od 10 let, upozorňuje Žejdl.

Podle něj jsou děti schopné rozhodovat o tom, co je správné a co ne, tak od osmi až devíti let. „Proto bych nebyl proti trestní zodpovědnosti dětí od deseti let věku,“ dodal Žejdl.

Některé děti přerůstají svým rodičům v současné době přes hlavu. Dospělí to pak sami neumí řešit.

Zatím co do 13 až 14 let dítěte navrhuje na ústavní výchovu většinou sociálka. U starších teenagerů ji iniciují stále větší míře rodiče.
V roce 1989, kdy byla ještě v českých zemích tuhá morálka, bylo stíháno v severočeském kraji, tedy na Liberecku a Ústecku, 1 017 mladistvých. Po roce 1990 se volnost ve všech směrech se zvětšila a došlo k explozi kriminality mládeže.

Od roku 1991 do roku 1997 kriminalita mládeže doslova „vyletěla“ na 2 372 stíhání mladistvých.

Bylo to období, kdy i kvůli gangům a skupinkám výrostků ve městech iniciovali radní vznik městských policií. Jako například v Mostě.