Celníci zjistili, že auto prokazatelně jelo, ale záznamové zařízení vykazovalo přestávku. Celníci proto zkontrolovali kabinu vozu a převodového ústrojí.

„Po chvilce našli na horním čidle převodovky obdélníkový magnet. Čili došlo k neoprávněné manipulaci s digitálním tachografem. Celníci přivolali policejní hlídku, která si osmačtyřicetiletého řidiče i s magnetem na místě převzala k dalšímu řízení. Odhalené nedodržování předpisů celníci zadokumentovali a případ postoupí na odbor dopravy Krajského úřadu v Ústí nad Labem k zahájení správního řízení,“ uvedl mluvčí ústeckých celníků Jiří Nejedlý.

Dodal, že někteří řidiči nákladních vozidel dodržování stanovené doby řízení vozidla, bezpečnostních přestávek a doby odpočinku obcházejí tím, že do záznamového zařízení vloží kartu jiného řidiče či na snímač převodovky připevní magnet nebo použijí jiné speciální elektronické zařízení, které znemožní správnou funkci tachografu.

„Porušují tím nejen předpisy, ale stávají se pro ostatní účastníky silničního provozu velkým nebezpečím,“ protože využívají těchto triků i k tomu, aby mohli řídit vozidlo extrémně dlouho. Tím se zhoršuje jejich schopnost včas reagovat na problémy při jízdě,“ zdůraznil Nejedlý.