„Akce protidrogového týmu se uskutečnila na základě informací, které nasvědčovaly výrobě a dealerství drog. Policisté provedli domovní prohlídky ve čtyřech bytech a nemýlili se,“ komentovala akci policejní mluvčí Ludmila Světláková.

V jednom z bytů mostečtí kriminalisté a členové zásahovky z Národní protidrogové centrály našli chemikálie a kompletní varnu pervitinu. Ve druhém objevili několik sáčků již s připravenou drogou k prodeji. Z třetího bytu si odnesli různé nádobíčko, které zřejmě sloužilo též k výrobě pervitinu. Všechny zabavené věci a chemikálie poputují na odborné expertízy, které by měly určit, zda skutečně sloužily k výrobě drog.

Policisté zároveň zadrželi tři obyvatele prohledaných bytů. „Jednalo se o dva muže a jednu ženu. Kriminalisté v současné době zjišťují jejich podíl na trestné činnosti,“ doplnila Světláková.

V letošním roce kriminalisté na Mostecku vyšetřovali již 48 případů výroby a prodeje drog a odhalili 12 varen pervitinu.

Pervitin v Čechách

V celé České republice bylo, podle zprávy Národní protidrogové centrály, vloni odhaleno 434 varen pervitinu, z toho 83 v severních Čechách (tedy v Ústeckém a Libereckém kraji). Policisté celkem zabavili 3,7 kilo pervitinu, z toho přes 600 gramů na severu Čech. Dále zajistili též značné množství léků, ze kterých se pervitin vyrábí. V celých Čechách se jednalo o téměř 8 tisíc tablet modafenu a bezmála 22 tisíc tablet nurofenu.

Podle policistů z protidrogové centrály se v Čechách snížily kvůli nedostupnosti efedrinu a pracnějšímu a složitejšímu získávání pseudoeferdinu z volně dostupných léků počty velkovýroben pervitinu. Droga se dnes vaří spíše v menších varnách, které uspokojují pouze potřeby nejbližší komunity feťáků. Na druhou stranu jsou však „vařiči“ pervitinu zručnější a někteří z nich jsou schopni dosáhnout až 80 procentní čistoty drogy.