Ouroda v srpnu 2009 hlídal supermarket v Mostě. Odhalil zlodějku a předal ji přivolané policii. Ve stejný den mu přišli vyhrožovat do obchodu dva muži. Odpoledne do obchodu vešlo pět chlapů a Ourodu zbili, i když jim v tom bránilo několik žen. „Snažily jsme se mu pomoct. Kdybychom to neudělaly, asi by ho ukopali,“ říká svědkyně z prodejny.

Dva obvinění muži jsou teď ve věznici za jiný zločin spáchaný po napadení Ourody. Podle něj nemuseli recidivisté páchat další zlo, kdyby se násilí v obchodě zprvu neřešilo jako pouhý přestupek.

Soudní proces začíná v době, kdy policie hlásí nárůst krádeží a další majetkové kriminality. „Lidé nemají peníze. Ten tlak je znát,“ řekl senior, který pomáhá v asijské večerce u stadionu. Vietnamec kýve souhlasně hlavou. „Zkoušejí krást hlavně večer a bývají to i školní děti. Na nás si ale nepřijdou. Jsme tu dva a večer chodí i uklízečka,“ řekl děda. „Letos jsme už chytili dva zloděje. Vzali věci, které by moc neupotřebili. Asi je chtěli zpeněžit,“ sdělila vedoucí malé samoobsluhy v Podžatecké. I tam už mají kamery. „Nervozita je znát delší dobu. Není to příjemné, když jsem za pultem sama,“ svěřila se prodavačka večerky u parku Šibeník. „Bude to horší,“ dodala další obchodnice.

Zvýšený nápor zlodějů nezaznamenal obchodní dům Central. Krádeže jsou tam stálým problémem. „Je to boj s větrnými mlýny,“ říká šéf Centralu Jiří Brichta. Central je největším shromaždištěm lidí v Mostě. A to zloděje láká.