Případ se stal v prodejně mobilních telefonů v Litvínově letos v polovině února. Starší žena se svým přítelem přišla do obchodu a chtěla vědět, jak byla vyřízena reklamace jejich mobilu. Přestože uplynula již měsíční reklamační lhůta, prodavač jim nechtěl telefon ani peníze vydat.

„Zahrával si s námi celé dopoledne jako kočka s myší. Asi pětkrát nás poslal za dveře, že bude někam telefonovat, ale nikdy se nic nevyřešilo,“ řekla u soudu žena.

Ta byla nakonec tak bezradná, že si na pomoc přivolala své dva dospělé syny. Ti vtrhli do prodejny a došlo ke konfliktu.

„Asi čtyřikrát jsem prodavačovi řekl, ať nám dá peníze nebo telefon. On pořád tvrdil, že to musí řešit s nadřízeným. Ve mně se nějak nahromadil vztek a praštil jsem ho. On spadl na zem. Já mu znovu řekl, ať mi dá ty peníze, což nakonec udělal. Pak jsme všichni odešli,“ vylíčil incident Jan Čejka.

Shodně popsal roztržku i napadený prodavač. „Obžalovaný mi dal pěstí do hlavy, já jsem spadl do rohu místnosti. Seděl jsem na zemi a nevěděl co dělat. Měl jsem strach,“ vypověděl 36letý vedoucí obchodu.

Přestože se obžalovanému celý incident po pár hodinách rozležel v hlavě, došlo mu, že udělal hloupost, a ještě ten den se do obchodu vrátil, peníze přinesl zpět a omluvil se, trestnímu stíhání se už nevyhnul. Byl obviněn z loupeže. Společně s ním usedl původně na lavici obžalovaných i jeho mladší bratr. Toho ale nakonec soud obžaloby v plném rozsahu zprostil. Neprokázalo se, že by měl na útoku nějaký podíl.

Jana Čejku soud odsoudil ke dvouletém trestu odnětí svobody, který mu byl podmínečně odložen na zkušební dobu dvou let. Trest je v podstatě pro obžalovaného varováním, že násilím problémy řešit nelze.

„Byť byste se stokrát domníval, že jste v právu, pěstmi se právo v této republice vymáhat nemůže,“ odůvodnil verdikt soudce.