„Nechápu to. Za pět let, co stromky prodávám, se mi nic podobného nikdy nestalo. Tenhle chlápek chtěl stromek opravdu za každou cenu,“ řekl včera Deníku 31letý otřesený prodavač.

Loupež u obchodu

Nepochopitelná loupež se stala v sobotu večer přímo před mosteckým Kauflandem, tedy v místě, kde zvláště teď před Vánoci projdou desítky lidí. Prodavač stromků Pavel Mertin se před koncem pracovní doby, tedy zhruba za deset osm, převlékal v přistaveném karavanu, když viděl, jak se mu dva muži přehrabují ve stromcích.

„Zabouchal jsem tedy na okno a křičel, ať přestanou. Jeden z nich najednou z hromady stromků popadl jednu jedli a a šli pryč,“ popsal, jak vše začalo, Mertin. Když prodavač viděl, že muži chtějí stromek ukrást, rychle vyběhl ven z karavanu.

„Řval jsem na ně, ať tu jedli pustí. Oni ale šli v klidu dál. Já běžel za nimi. U stánku, kde se prodávají palačinky, se najednou jeden z nich obrátil a vytáhl na mě pistoli,“ pokračuje ve vyprávění Mertin. „Když jsem se koukal do hlavně zbraně, tak jsem okamžitě ztuhl. Ti dva v klidu odkráčeli kolem obchodů dál směrem k Tescu,“ dodal prodavač.

V životě by ho prý nenapadlo, že se mu něco podobného stane. „Já stromky prodávám už pět let. Nikdy mi ho nechtěl nikdo ani ukrást, natož, aby mě ohrožoval bouchačkou,“ vrtí nechápavě hlavou a vysvětluje, že by ještě pochopil, kdyby někdo přišel stromky ukrást v noci, když je všude klid.
„To bych měl strach z toho karavanu vylézt. Ale že si někdo troufne tasit pistoli u supermarketu v době, když je kolem spousta lidí, to mě teda překvapilo,“ řekl Mertin.

Už ho chytili?

Mladý prodavač hned po incidentu volal policii. Ta na objasnění případu pracuje a dokonce má možná už i pachatele. „Zadrželi jsme muže, který je z krádeže stromku podezřelý,“ potvrdila v úterý mluvčí mostecké policie Alena Bartošová.

Možný profil zloděje

A co je to za člověka, kterému stojí za to vytáhnout bouchačku kvůli vánočnímu stromku? Podle psychologa má zřejmě dotyčný částečně narušenou osobnost.

„Je to čin, nad kterým zůstává rozum stát. Takovému člověku chybí obyčejná slušnost a morálka,“ řekl policejní psycholog Josef Kovářík.
Dodal, že motivů, proč se muž takto zachoval, mohlo být několik.

„Možná se chtěl jen před tím druhým mužem takzvaně vytáhnout, že bez problémů obere prodejce, který stojí na ulici. Není vyloučeno, že stromek vzal proto, aby ho záhy za stovku někde prodal a měl v hospodě na pivo,“ pokusil se odhadnout možné důvody, které lupiče k činu vedly, Kovářík.

To, že motivem ke krádeži mohly být právě peníze, naznačuje i popis pachatelů, který poskytl policii okradený prodejce. Podle něj to byli sociálně slabí lidé.

„Vypadali podle oblečení na nějaké tuláky,“ tvrdil prodavač.