Dvěma mladíkům za surovou vraždu jejich 19letého kamaráda Honzy z letošního ledna hrozí až výjimečné tresty. Tomáš P. z Mostu a Adam K. ze Žatce svou oběť zkopali, umlátili basebalovou pálkou a sekali i řezali mačetou. Tělo následně zaházeli v lese listím.

Soud v pátek 23. listopadu vyslechl svědka, Rumuna, který viděl Honzu před jeho smrtí. Právě on a obžalovaný Tomáš mu měli opravit auto značky audi. “Před Vánocemi neměli v servisu čas. Spojil jsem se proto s mým kamarádem, který mi dal číslo na Honzu,” řekl Rumun u soudu v přítomnosti tlumočníka. Podle jeho slov se ale k opravě neměli.  

“Slíbili, že to za dva týdny budou mít opravené. Volal jsem Honzovi, nezvedal telefon. Šel jsem se zeptat k němu domů, bylo ale zavřeno. Nahlásil jsem to policii, Honzovi rodiče mě totiž nechtěli pustit dovnitř, abych si auto odvezl. S Tomášem jsem komunikoval, říkal, že to bude řešit, že jim mám na to dát čas,” uvedl svědek.

Celý příběh vygradoval 20. ledna večer. V osudný den volal Tomáš Rumunovi. “Říkal, že má pro mě dáreček a že se sejdeme na benzince,” uvedl svědek. 

Rumun přijel na místo setkání se svým kamarádem. Tam už na ně čekal Tomáš i Adam, kteří je v dodávce navigovali dál, na nedaleké letiště. “Když jsme vystoupili z auta, šli jsme k dodávce. Ukazovali mi, že tam mají vzadu zmlácenýho Honzu. Na puse měl pásku a krev. Díval jsem se na něj, ještě se hýbal. Ruce měl také svázané. Vůbec netuším, proč mi ho přivezli. Tohle jsem po nich nechtěl. Oni řekli, že s ním měli ještě nějaké problémy. Smáli se u toho a říkali, že si to zaslouží. Nevěděl jsem, jak mám na to reagovat, měl jsem strach,” popsal Rumun. Oběma prý řekl, aby Honzu odvezli do nemocnice nebo domů. 

“Říkali, že ho do nemocnice neodvezou, protože se bojí policistů. Souhlasili ale, že ho odvezou do okolí jeho domu,” podotkl svědek, který se prý už dál o Honzův osud nezajímal.

Mrtvolu mladého muže našel myslivec až ve čtvrtek 25. ledna. Soud vyslýchá i další svědky, rozsudek padne v první polovině prosince. Obžalovaní se v jednotlivých částech příběhu kruté vraždy liší. Například v tom, kdo použil při běsnění mačetu, není v jejich podání jasné. Vinu totiž hází jeden na druhého. 

Více se dočtete v sobotním tištěném vydání Deníku.