Převlek se vyplatil

K nejkurióznějším loňským předvánočním zločinů patřilo přepadení herny Bonwer v Mostě Santa Klausem. Odehrálo se 2. prosince. Muž v převleku bodrého staříka rozdávajícího dárky vstoupil do podniku s plastovou láhví od coca coly v ruce. Na překvapenou barmanku vylil pití, pak si řekl o peníze. Žena dostala strach a dala mu několik desítek tisíc korun. Lupič si bankovky strčil do igelitky a odkráčel. Policie po pachateli vyhlásila pátrání a zveřejnila i jeho zevrubný popis. Vzhledem k jeho santovskému oblečku ale nebyl moc platný. „Pachatele se dopadnout nepodařilo,“ řekla Deníku aktuálně mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Není vyloučeno, že se jednalo o cizince. Podle přepadené barmanky měl totiž přízvuk.

Bílé maskování

Nenápadný chtěl být minulý rok na Mostecku i další předvánoční zločinec. Oblečen do bílé kombinézy vyrazil na krádež nafty do sběrného dvora v Litvínově. Chtěl splynout s okolím, loni totiž v prosinci zasypal Česko v nebývalé míře sníh. Jeho trik mu málem vyšel, stačil si nenápadně připravit k ukořistění pět barelů nafty, pak byl ale dopaden. „Kvůli bílé kombinéze nebyl pachatel skutečně skoro vidět. Hlídka strážníků ho nakonec přece jen překvapila a nasadila mu pouta,“ řekl tehdy k případu Zdeněk Urban z litvínovské městské policie. Maskovaným zlodějíčkem byl 35letý muž z nedalekého Meziboří.

S pistolí pro stromek

Zatímco předchozí případ je spíše úsměvný, další loňská předvánoční krádež vyvolala u veřejnosti šok. Odehrála se 11. prosince večer u mosteckého Kauflandu a zloděj při ní neváhal na svoji oběť prodavače vánočních stromků tasit pistoli.

Vše začalo zcela nenápadně. Chmaták se ještě s jedním mužem přehraboval těsně před zavírací dobou v hromadě vystavených jehličnanů před supermarketem. Nakonec si vybral jedličku, neměl však v úmyslu za ni zaplatit. Prodavače, který se zrovna vedle v maringotce převlékal, drzost zloděje rozčílila.

„Řval jsem na ně, ať tu jedli pustí. Oni ale šli v klidu dál. Já běžel za nimi. U stánku, kde se prodávají palačinky, se najednou jeden z nich obrátil a vytáhl na mě pistoli. Když jsem se koukal do hlavně zbraně, tak jsem okamžitě ztuhl,“ takhle popisoval událost Deníku před rokem okradený prodejce.

Policie pachatele dopadla. Byl jím 28letý muž z Mostecka, který, jak se později zjistilo, měl na triku ještě přepadení bezbranné důchodkyně.

Letos nic?

K adventu každoročně patří i klasické krádeže vánočních dárků z aut u nákupních center nebo krádeže vánočního cukroví.

Loni například napečené dobroty zmizely rodině z Bečova u Mostu. Hospodyňka měla cukroví uložené na balkóně, odkud jí ho někdo před Štědrým dnem vyfoukl. Rodina přišla o 15 kilo pečiva. Podobně dopadly též tři domácnosti na Teplicku. Tady si chtěli dát zadarmo do nosu dva teenageři (16 a 18 let), které jinak živilo vykrádání aut.

Letošní prosinec je zatím na předvánoční kriminální zločiny chudý. Alespoň v policejních svodkách se dosud žádné pikantnosti neobjevily. Do Štědrého dne ale ještě zbývají dva týdny.