Soudce Ivan Elischer tehdy uvedl, že hlavním motivem vraždy byla nenávist a pomsta vůči otci.

Jednalo se o mediálně velmi sledovaný případ vraždy pětiletého Jana Rokose. Syna zabila matka Antonie Stašková se svým přítelem Pavlem Greplem. Stašková byla odsouzena ke 24 letům a Grepl ke 20 letům vězení. Dvojice chlapce zabila dvěma ranami nožem do hrudi a dušením v prosinci 2007. Soud oba pachatele potrestal i za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí, protože chlapce nepředali jeho otci, kterému ho na jaře 2007 svěřil soud.

Několik dní poté matka svého syna unesla a otec se s žádostí o vypátrání chlapce obrátil na policii, později si na její liknavý přístup stěžoval. Oběť pachatelé uložili do předem připraveného hrobu, odkud ji prý později opakovaně vytáhli.

Policisté nakonec mrtvolu dítěte našli téměř o tři týdny později při náhodné kontrole auta ve Zlatnících na Mostecku. Předseda senátu Ivan Elischer v rozsudku uvedl, že Stašková 7. prosince 2007 u Strážek na Ústecku za přispění Grepla, který držel chlapce na klíně, vpravila do ruky Honzíka vzduch s cílem jej usmrtit. To se nepovedlo. Proto odešli s chlapcem z auta. Stašková potom nožem s délkou čepele 118 mm syna dvakrát bodla do hrudníku. Bez poskytnutí pomoci chlapce odvedli do auta. Zde v konečné fázi šoku, kdy chlapec již umíral, Grepl Honzíka udusil.

Vrchní soud v Praze v lednu 2009 tresty v odvolacím řízení definitivně potvrdil.

(ro, čtk)