Kriminalisté na případu pracovali od loňského května. Pětici hlavních pachatelů zadržela rychlá zásahovka 9. března na parkovišti v centru Teplic, kde se snažili prodat deset samopalů Škorpion s tlumiči, pistoli s tlumičem a dokonce i kulomet. Následně policisté zadrželi ještě dalších deset osob, které měly podle detektivů se skupinou prodejců zbraní obchodovat.

Dílna v garáži

Důležitou roli měly v obchodních praktikách severní Čechy, kde byla v garáži rodinného domu jednoho z obviněných nalezena dílna, ve které se z nefunkčních zbraní vyráběly zbraně funkční. Skupina se podle poznatků detektivů specializovala na úpravu původně znehodnocených, zejména vojenských, střelných zbraní.

„O profesionálním vybavení dílny svědčily například i komorové výstružníky, upravené na různé tvary nábojových komor pro samopaly i pistole. Bez těchto nástrojů není možné funkční zbraň vyrobit,“ řekl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták

Vyšetřování

Hanták k případu dále uvedl, že vyšetřování přivedlo detektivy nejprve k pětici mužů ve věku od 45 do 55 let ze severních Čech. Jednalo se o tři Čechy a dva Albánce, z nichž jeden Albánec se na našem území zdržoval nelegálně.

Detektivové postupně zmapovali i osoby, které měly zájem o jednotlivé komponenty, doplňky, součásti ke zbraním a střelivo.. Deset „obchodních partnerů“ bylo při zátahu v severozápadních Čechách a na jižní Moravě rovněž policií zadrženo.

Pětice hlavních podezřelých byla obviněna z nedovoleného ozbrojování a účasti na organizované zločinecké skupině. Při prokázání viny jim hrozí až 10 let vězení. Jsou zatím ve vazbě.

Zbylých 10 osob ve věku od 30 do 60 let je stíháno na svobodě. Jsou obviněny z nedovoleného ozbrojování, za což jim hrozí dva roky za mřížemi.

Domovní prohlídky

Při domovních prohlídkách zajistili detektivové desítky krátkých a dlouhých palných zbraní, pistole různých značek a ráží, množství zakázané munice a také zakázané doplňky ke zbraním, jako jsou tlumiče a hlavní části zbraní - hlavně, rámy a závěry.

Podle předběžného vyjádření experta z odvětví balistiky jsou zajištěné zbraně československé výroby velmi profesionálně upraveny. V případě samopalů se například jednalo o původně znehodnocené vojenské zbraně. V garážové dílně byly znovu zprovozněné do plně funkčního režimu střelby jednotlivými ranami i dávkou.

Zbraně za miliony

K finanční stránce utajeného obchodu se zbraněmi Hanták uvedl, že jenom za poslední rok si skupina přišla na statisíce až miliony korun.
Cena jednoho znehodnoceného samopalu Škorpión se pohybuje řádově v rozmezí od jednoho do dvou tisíc korun. Funkční zbraň je naopak možné na černém trhu prodat až za třicet tisíc korun. O dalších osm tisíc korun zvedne konečnou cenu Škorpiónu tlumič.

Hodnotu zajištěných zbraní a jejich komponentů na černém trhu odhadují detektivové na více než půl milionu korun.