„Počítáme s tím, že majetková kriminalita půjde nahoru,“ řekl Jiří Folprecht, vedoucí Územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování Most.
Pouliční kriminalita – třeba krádeže v obchodech, vloupání do aut a bytů, vandalismus – má největší podíl na celkové zločinnosti. Policisté sice předevčírem oznámili nečekaný pokles majetkové kriminality oproti loňskému prvnímu čtvrtletí, zůstávají ale ostražití. „Naši lidé mají dost práce,“ sdělil Jiří Homonai, vedoucí Územního odboru vnější služby Most.

Místní politici o prognózách policistů vědí. „Rizikovější faktor lze spatřovat v globální ekonomické krizi, která se projeví ve zvýšení nezaměstnanosti a s tím rostoucí kriminalitou. Neočekáváme však hromadné narušování veřejného pořádku či jiné projevy občanské neposlušnosti,“ uvádí se v závěru policejní zprávy předložené v únoru zastupitelům Mostu.

Odstupující ministr Michael Kocáb se obává pogromů na Romy, kteří se mohou stát obětí extremistů a ultrapravicové propagandy. „Situace se bude zhoršovat,“ varoval Kocáb, když v Mostě zahájil výstavu o menšinách.

Od února má hamerská policie o tři muže více. Jedná se o dalších deseti pro Litvínov. Budou mezi nimi specialisté na Janov. „Potřebujeme posílit hlídkovou činnost,“ řekl Homonai. „Tento region ale není jen Janov a Litvínov. Musíme řešit i mosteckou Stovku a Sedmistovky, Bečov a Obrnice,“ dodal Homonai.
Policie také hledá pro Mostecko šest nových kriminalistů. Volná místa chce obsadit vysokoškoláky, kteří nejprve projdou základní policejní praxí. Dřívější postup – rychle nabrat jakéhokoliv civilistu s titulem - se neosvědčil.