Ohromnou velkopěstírnu marihuany objevili v pátek na Mostecku kriminalisté. Byla ukryta v bývalém cukrovaru v obci Havraň. Ve zchátralém domě se nacházelo více než dva tisíce rostlinek konopí. Jedná se zřejmě o zatím vůbec největší pěstírnu konopí, kterou policisté kdy v severních Čechách odhalili. Na místě zásahová jednotka zadržela dva Vietnamce, kteří zřejmě pracovali jako „zahradníci“.

Moderní vybavení

Havraňská velkopěstírna konopí byla na vysoké technické úrovni. Byla vybavena vzduchotechnikou. Aby se konopí vedlo co nejlépe, měli zde „zahradníci“ i speciální hnojiva a elektrické rozvody sloužící k vyhřívání a osvětlení rostlin. Pěstitelé tímto způsobem dosahují vysoké kvality konopí – rostlina obsahuje vysoký podíl účinné látky THC, která navozuje požadované omamné účinky.

Rostliny v květináčích, které se nacházely ve velké hale rozdělené na několik úseků, byly různého vzrůstu. Od nejmenších až po exempláře, které měřily i více než metr.

„Na odhalení pěstírny jsme pracovali několik měsíců. Čekali jsme vzhledem k rozlehlosti objektu velkou pěstírnu, ale že bude až tak velká, to nikdo netušil,“ řekl jeden z přítomných kriminalistů.

Počet rostlinek policie odhadla na několik tisíc kusů, kolik jich ale přesně je, v pátek ještě netušila. „Policisté rostliny teprve zajišťují,“ řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.


Chtěl utéct

O chod pěstírny se starali dva cizinci. Po příjezdu policie se jeden z nich pokusil o útěk z okna, při kterém si údajně poranil nohu. Vzhledem k vysokému počtu nasazených policistů, však neměl šanci uprchnout.

„Policie v současné době zjišťuje podíl zadržených mužů na trestné činnosti,“ informoval dále Světláková. Zřejmě se však jedná jen o „malé ryby“. Zadržení muži měli s největší pravděpodobností jen za úkol starat se jako zahradníci o chod pěstírny.

Policie začala pátrat i po majiteli objektu. Dále zjišťuje, zda při pěstování konopí nedocházelo k černému odběru elektřiny, což v takových případech bývá vcelku běžné.

Policie celý případ vyšetřuje jako trestný čin nedovolené výroby omamných a psychotropních látek a jedů. Pracovat na něm bude zřejmě ještě několik týdnů. Pachatelům hrozí až desetileté vězení.

Velkopěstírny na severu Čech

Jen během jara a léta objevili policisté na severu Čech hned několik velkopěstíren.

V polovině července našli velkopěstírnu marihuany v obci Levousy na Litoměřicku. Byla v bývalé sušičce zemědělského objektu. Policie zde sklidila 480 rostlinek a zadržela dva Vietnamce – zahradníky.

Na začátku července objevili policisté pěstírnu v Modřanech na Teplicku. V neobydleném domě nalezli asi 750 rostlinek, o které se starala 25letá Vietnamka.

V polovině června odhalili policisté velkopěstírnu s 1 400 kusy rostlin marihuany v průmyslového objektu v Krupce na Teplicku. O rostlinky se starali dva Vietnamci, kteří se pokusili při policejní razii utéct.

V květnu objevili policisté velkopěstírnu marihuany v Březně na Lounsku. Rostlo v ní 500 rostlin.

Tráva pro západní Evropu

Vietnamský pěstíren konopí v Čechách přibývá. Asiaté totiž vyměňují prodej padělků na tržištích za lukrativnější pěstování drogy. Problém je už tak závažný, že se objevil ve zprávě o činnosti Nejvyššího státního zastupitelství za loňský rok.

Kvalitní rostlinky konopí s vysokým obsahem účinné omamné látky THC jsou do Čech dováženy především z Holandska. Na území republiky si pak pachatelé pronajímají většinou staré objekty, které vybaví automatickými zařízeními umožňujícími vypěstování vysoce kvalitní marihuany. Ta pak putuje ke konzumentům do západní Evropy. Nelegální zisky se pohybují ročně v řádu až několika miliónů korun.