S náklaďákem si zřejmě musela přijet policie pro zabavenou marihuanu z velkopěstírny v Havrani na Mostecku, kterou objevila minulý týden v pátek. Policisté nyní informovali, že v chátrajícím objektu bývalého cukrovaru nalezli přesně 2 502 rostlin (v pátek ještě neměli rostliny spočítané - poz.red.), což po otrhání přestavovalo 95 kilo syrového materiálu.

„Teď konopí v našem zařízení sušíme. Následně ho předáme expertům na oddělení kriminalistické techniky, kteří budou zkoumat, kolik je v rostlinách účinné látky THC,“ řekla v pondělí mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Pokud bude marihuana kvalitní, dala by se na černém trhu prodat až za několik milionů korun. Policisté na odhalení havraňské velkopěstírny pracovali několik měsíců. Jejich práce byla nakonec korunována úspěchem, objevili totiž zatím vůbec největší velkopěstírnu konopí na severu Čech. „Čekali jsme vzhledem k rozlehlosti objektu velkou pěstírnu, ale že bude až tak velká, to nikdo netušil,“ řekl k tomu jeden z kriminalistů. Konopí rostlo v hale, která byla rozdělena na několik částí. Největší rostliny měly přes metr.

Zahradníci ve vazbě

O chod pěstírny se starali dva Vietnamci ve věku 29 a 24 let, které policie na místě zadržela. Během víkendu na ně byla uvalena vazba. Oba cizinci byli zároveň obviněni z pokusu trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. V případě uznání viny jim hrozí až desetileté vězení.

Zadržení muži jsou ale zřejmě pouze „malými rybami“. Pracovali jen jako „zahradníci“, kteří dohlíželi na pěstování rostlin. Jejich šéfové zůstávají neznámí a na svobodě. Policie se je sice bude snažit vypátrat, velké šance však nemá. Zadržení „pěšáci“ totiž málokdy promluví. „Na případu kriminalisté nadále pracují. Bude nás zajímat, kdo organizoval výrobu a zajišťoval distribuci,“ řekla k tomu Světláková.

Moderní vybavení

Policie dále pátrá po majiteli bývalého cukrovaru, kde se marihuana pěstovala. Ve spolupráci s ČEZ také zjišťuje, zda nedocházelo k černému odběru elektřiny, což bývá v takových případech vcelku běžné. Aby bylo konopí kvalitní, potřebuje mít ke svému růstu speciální podmínky – zvláštní osvětlení a větrání, které většinou zajišťuje automatická vzduchotechnika. Havraňské velkopěstírna byla v této oblasti velmi dobře a moderně vybavena.

Pěstíren přibývá

Vietnamských pěstíren konopí v Čechách rok od roku přibývá. Asiaté totiž vyměňují prodej padělků na tržištích za lukrativnější pěstování drogy.
Podle zprávy Národní protidrogové centrály byla první pěstírna objevena v roce 2005 v Praze. V roce 2007 bylo odhaleno už 8 pěstíren a celkem zadrženo 17 osob vietnamské národnosti, převážně na území severních a západních Čech a v okolí Prahy. V roce 2008 již policie řešila 70 případů pěstování konopí, z toho se v drtivé většině na této trestné činnosti podílely právě osoby vietnamské národnosti.