Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou.

Gaňa, kterému hrozilo za pokus o vraždu 12 až 20 let vězení, se práva na odvolání vzdal.

Nižší trest

Gaňa podle soudu na svého zaměstnavatele zaútočil z pomsty. Dva roky ho totiž zneužíval jako levnou pracovní sílu. To prokázaly i posudky znalců, podle kterých byl kvůli tomu ve velmi špatném psychickém stavu. Z tohoto důvodu soud Gaňovi uložil trest nižší, než je zákonem stanovená hranice.
Řada svědků také vypověděla, že obžalovaný byl nekonfliktní, rád se s přáteli bavil.

Podle znalců je možnost jeho nápravy vysoká a osmileté vězení bude proto postačovat.

Co se stalo

Gaňa 20. června nad ránem vnikl za pomoci klíčů, které měl z dřívější doby, kdy zde byl zaměstnán, do přízemních prostor domu v Rudolicích. Zde čekal na chodbě na bývalého šéfa.

Na ruce si vzal gumové rukavice, vyzbrojil se sekerou, nožem a ukradenou pistolí. Když muž přišel, udeřil ho nejprve tupým koncem sekery do hlavy, pak ještě opakovaně do nohou.

Napadený se bránil, doplazil se ke dveřím bytu a snažil se je zavřít. Gaňa se k němu chtěl dostat, stále opakoval, že ho přišel zabít. Poté na bývalého šéfa vystřelil z poloautomatické plynové pistole. Snažil se útočit i nožem.

Ten prostrčil mezerou ve dveřích. Napadenému muži se nakonec podařilo dveře zavřít, zamknout, utéct oknem z domu k sousedům.

Měl řadu zranění včetně zlomeniny lební klenby. Gaňa od domu následně utekl, po činu ho chytila městská policie.

Nevěřili mu

Gaňa u soudu útok nepopíral, tvrdil ale, že neměl v úmyslu svého bývalého nadřízeného zabít. Prý sekeru použil v úleku, když se napadený na chodbě objevil.

Soud ale jeho tvrzení neuvěřil. Podle předsedkyně senátu Kamily Krejcarové byl jeho úmysl zřejmý.

Například prý z toho, že mohl kdykoli útoku zanechat, třeba v okamžiku, kdy se napadený před ním ukryl ve svém bytě.

FRANTIŠEK ROČEK, ČTK