V internetové džungli našli člověka, který podvodně prodával zájemcům dřevo. To nikdy nedodal, za to zaplatit za něj si nechal předem.

Sedmatřicetiletý muž z Mělnicka okradl celkem 160 zájemců z řad fyzických osob i firem po celé republice, vydělat měl až 1,5 milionu korun.V současné době již sedí za mřížemi vazební věznice. Za rozsáhlý podvod mu hrozí až 8 let za mřížemi.

Podvodník byl natolik mazaný, že se vydával za zástupce skutečně existujících firem, aby bylo podezření co nejmenší. Prodával hlavně palivové dřevo, v menším množství měl ale i zákazníky na dodávky stavebního dřeva či palubek.

„Od října 2010 do dubna letošního roku nabízel zboží na internetu prostřednictvím dvou inzertních portálů, kde se neoprávněně registroval jako dodavatel společnosti Jelko nebo společnosti Guteon Group. Nabízel konkrétně prodej a dovoz palivového dřeva, palet, palubek a stavebního dřeva,“ uvedl k případu vrchní komisař krajské hospodářské kriminálky Petr Kubišta.

Podle Kubišty se obviněný muž snažil velmi důkladně maskovat svoji identitu. Ke komunikaci s klienty používal výhradně mobilní telefony s anonymní SIM kartou a přenosný počítač. Připojoval ho přes mobilní operátory nebo prostřednictvím veřejných wi-fi sítí. Od lidí vylákal zálohy nebo celou částku za zboží a po zaslání peněz s nimi přestal komunikovat. Peníze si údajně nechával posílat na účty založené jinými osobami. Těm namluvil „pohádky“ o exekuci. Policie proto nikoho z nich neobvinila, protože prý o podvodech nevěděli.

Vrchní komisař vyzývá čtenáře, pokud se stali obětí podvodníků při nákupu dřeva, ať se spojí s kriminalisty na ústeckém telefonním čísle 974 422 465 nebo na litoměřickém telefonním čísle 974 436 480.

Se zákazníky muž jednal jménem osmi skutečných firem a jmény jejich jednatelů a zaměstnanců, která si našel v obchodním rejstříku. Byl údajně tak důkladný, že si ke každé společnosti zřídil e-mailovou schránku a měl k ní vlastní SIM kartu. Z těchto kontaktů pak odpovídal. Podle policistů měl předchozí zkušenosti s prodejem dřeva, proto jeho odpovědi byly velmi důvěryhodné a podvod se dal jen obtížně poznat.

Ačkoliv muž podváděl zákazníky po celé republice, případ vyšetřovala litoměřická kriminálka, kde přijali první trestní oznámení na tehdy neznámého pachatele. Potom převzala případ krajská hospodářská kriminálka. Neboť případ byl natolik rozsáhlý a složitý, že bylo potřeba do kauzy zapojit větší tým.
Podle kriminalisty Kubišty je celý případ právě specifický velkým počtem poškozených. Přitom některé oběti ještě nemusely podvod nahlásit. Proto konečný účet pro podvodníka ještě policie neuzavřela.

František Roček, ČTK