Ochotně několik desítek tisíc dává do obálky a předává je ve dveřích mladé ženě. Sice ji nezná, ale vnouček tvrdil, že je to jeho spolehlivá kamarádka, která mu hotovost v pořádku předá. Sám chudák nemůže přijít, nemá čas. Slíbil, že se určitě zastaví za pár dní, až babičce ponese půjčku vrátit. Stařenka trpělivě čeká. Marně. Pak ji napadne se u příbuzných po vnukovi poptat. Je v šoku. Mladý muž ji už měsíce nevolal a rozhodně žádné její peníze nemá. Důchodkyni dochází, že naletěla.

Není bohužel jediná. Za rok jsou podobně napálených stařečků v Ústeckém kraji desítky. Podvodníci využívají jejich bezmezné důvěřivosti a vymýšlejí si různé báchorky. Falešný telefonující příbuzný, který nutně potřebuje půjčit peníze, je v poslední době velmi oblíbeným fíglem. „Vyskytuje se až ve třetině případů podvodů na seniorech," říká mluvčí severočeské policie Šárka Poláčková.

Desítky okradených

Od ledna do března obrali podvodníci v kraji už 23 důchodců. Nejvíce těchto smutných případů eviduje policie na Chomutovsku, kde různí vykukové okradli 8 penzistů. Po čtyřech podvedených důchodcích hlásí Děčínsko, Teplicko a Ústecko. O své úspory přišli též dva stařečci na Lounsku a jeden na Mostecku. Se svými penězi se většina z nich už nikdy nesetká. Mnozí se ani nikdy nedozvědí, kdo je vlastně obral. Kriminalistům se v celém kraji zatím podařilo objasnit pouze 5 těchto trestných činů.

Lidských hyen, které se snaží pod různými záminkami vloudit do přízně starých lidí, přitom stále přibývá. V roce 2010 policisté v Ústeckém kraji vyšetřovali 45 podvodů na důchodcích. Loni toto číslo strmě vzrostlo. Obětí různých filutů se stalo 78 penzistů. Jen u 20 případů se podařilo kriminalistům zločince chytit.

Triky podvodníků

Báchorek, kterými se pachatelé pokoušejí vylákat z penzistů mnohdy jejich celoživotní úspory, existují desítky. Často se podvodníci vydávají za pracovníky různých firem plynaře, elektrikáře, topenáře či zámečníky. Podobně jako například před dvěma týdny v Mostě. U dveří 77leté důchodkyně tehdy zazvonili dva muži, kteří tvrdili, že v rámci právě probíhající rekonstrukce domu staré ženě zabezpečí bytové dveře před zloději. „Seniorka neznámé muže v montérkách pozvala dál. Zatímco jeden namontoval na dveře jakési zařízení proti vysazení z pantů v hodnotě pouhých několika desítek korun, druhý od ní vyinkasoval 4 tisíce," řekla k případu mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Důvěřiví senioři se mnohdy nechají nalákat též na výhodný prodej zboží nebo na slibovanou výhru. Zlodějíčci dokáží penzisty šikovně obrat i při fingovaném rozměňování peněz. Například v Oseku na Teplicku chmatáci v dubnu tímto způsobem okradli důchodkyni, kterou přesvědčili, že jí nesou tisícikorunový přeplatek za elektřinu, ale nemají drobné. Konkrétně chtěli rozměnit pětitisícovku. Když dostali od ženy čtyři tisíce korun nazpět, v nestřeženém okamžiku jí ze stolku v chodbě ukradli pětitisícovou bankovku, kterou jí předtím dali.

Poslední hit

Oblíbeným trikem různých filutů se v poslední době stal telefonát od vymyšleného příbuzného, který rychle potřebuje peníze a pro hotovost si musí z nedostatku času poslat svého známého. Starý člověk, který už třeba špatně slyší, nedokáže v telefonu rozeznat, kdo volá, a naléhavé prosbě uvěří.

Stejně jako na konci března penzistka na Teplicku. „Neznámý muž se jí do telefonu představil jako příbuzný ženy. Přesvědčil ji, že potřebuje 50 tisíc na výhodnou koupi automobilu. Za důvěřivou paní pak poslal spolupachatelku, které seniorka peníze předala," vylíčil mluvčí teplické policie Daniel Vítek, jak si pachatel počínal. Dodal, že od začátku roku je to v regionu už čtvrtý podvod na seniorech, při kterém někdo použil báchorku o penězích na automobil.

Zatímco dříve byl tento druh podvodu doménou mužů, teď pachatelé zapojují do hry na příbuzné i ženy. „Působí věrohodněji než mužští spolupachatelé. Starý člověk si totiž pod pojmem zločinec vybaví drsného chlapa, nikoliv křehkou ženu," nastínila Poláčková, jak se podvodníčci dokáží rychle přizpůsobit situaci.

Marná varování

Policisté opakovaně důchodcům v médiích i při různých preventivních akcích zdůrazňují, aby byli obezřetní a neznámým lidem neotevírali dveře.

„Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či někdo jiný, který nabízí služby, nechte si předložit jeho služební průkaz. Nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo příslušnou instituci, na kterou se dotyčný odvolává, a jeho slova si ověřte. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte a zavolejte pro jistotu policii," radí znovu Poláčková.