V Mostě se v poslední době rozmohly krádeže kovů. Zdá se, že snad každého, komu scházejí peníze a vlastní kárku či kolečko, nenapadne nic lepšího, než vyrazit do města na železo. A je už jedno, zda se jedná o šrot nebo třeba víka od kanálů, lešenářské trubky, pletivo od plotu či sud. Městská policie někdy během jediného dne lapí hned několik takových pobertů.

Strážníci například narazili na dva mladíky ve věku 21 a 15 let rozebírající pletivo u rozestavěného domu v ulici Ke Koupališti.

„Hlídka je zaskočila. Vysvětlovali, že pletivo je staré a nevidí tedy důvod, proč by si ho neodvezli,“ řekla mluvčí mostecké městské policie Ilona Kozlová.
O pouhou čtvrthodinu později si pro změnu Chomutovskou ulicí vykračovala 25letá žena s o rok starším komplicem a s kolečkem, na kterém měli naložené kovové poklopy. Když zjistili, že na ně mají políčeno strážníci, nechali svoji kořist svému osudu a snažili se zmizet. „Hlídka oba podezřelé nakonec chytila u děkanského kostela,“ sdělila Kozlová.

O hodinu později byli s dalším oválným poklopem, který si vezli v kolečku, zadrženi dva muži ve věku 25 a 30 let. Stejně jako předchozí lapkové skončili v rukou státní policie.

V jiný den se pro změnu dva mladíci pokoušeli dokonce strhat plechové desky z bočního zateplení domu číslo 406.

Jiní dva pobertové zase ukradli z areálu firmy ve Velebudicích plechové oplocení. Než je stačili strážníci lapit, tak už jeden z pachatelů úlovek prodal za 155 korun.

Zloději v drtivých případech způsobí krádeží mnohem větší škody, než nakonec za lup dostanou ve sběrně.

Podle ceníku jedné z výkupny sběrných surovin na Mostecku je možná za kilo železa utržit kolem pěti korun, za olověné trubky 23 korun, měď se vykupuje za 100 až 120 korun, kilo hliníkových drátů od 23 do 32 korun.