„Zatím bylo prokázáno odcizení panelů za 3,2 milionu korun,“ uvedla ve středu Helena Pšeničková z vedení krajské kriminální policie v Ústí nad Labem.
Tři nejaktivnější organizátoři a „montéři“ jsou již ve vazbě, dva méně aktivní muže vyšetřuje kriminálka na svobodě. Pachatelům hrozí v případě uznání viny dva roky až osm let ve vězení.

Policie nevylučuje, že v průběhu dalšího vyšetřování narazí ještě na další zlodějské pomocníky a počty krádeží se mohou ještě zvýšit.

Zvládli 60 panelů najednou

Pětice mužů mezi 20 až 36 lety ukradla panely ve 13 elektrárnách v celém kraji, nejčastěji se ale vracela na Mostecko a Teplicko, někdy i na jedno místo opakovaně. Pachatelé si odnášeli od několika málo kusů až po šedesát panelů najednou – více se jim do osobních aut či dodávek nevešlo.

Zloději reagovali na momentální zájem o solární panely na trhu. Zpočátku jeden z organizátorů skladoval u sebe panely a hledal zájemce o odbyt, ke konci již kradli solární panely více méně na objednávku.

Zlodějská matematika

Zloději dostávali za jeden ukradený solární panel 500 korun, pod rukou byl prodán za 1500 korun. Oficiální cena je od 10 do 18 tisíc korun. Za měniče dostali zloději po 3 000 korunách, prodávány byly zhruba za 40 tisíc. Skutečná cena je od 60 do 100 tisíc.

Policie nejprve spekulovala o tom, že za krádežemi fotovoltaických panelů jsou sběrači kovů. Panely ale žádné takové kovy neobsahují, navíc jde o nebezpečný odpad, který žádná sběrna nevykupuje. Nakonec pětici pachatelů pomohly usvědčit výpisy telefonních hovorů.

„Mohli jsme jim dokázat, že byli na místě v době krádeže nebo že si volali vzájemně,“ uvedla Pšeničková s tím, že nedávné zrušení možnosti získat do mobilních operátorů informace o hovorech jim značně zkomplikuje práci.

František Roček, ČTK