Kdo se o tisíce rostlinek staral? Komu mělo být konopí prodáno? Tak na tyhle otázky začal v pondělí 22. dubna hledat odpověď senát Okresního soudu v Mostě. Z trestného činu výroby drog jsou obžalováni dva mladí Vietnamci, které policejní komando na podzim na místě zadrželo. Oba shodně tvrdí, že jsou nevinní. Nikoho neznají, nic neviděli a o konopí nic nevěděli.

Velkopěstírnu marihuany s 2500 rostlinkami konopí objevila policie 4. září loňského roku.

Velmi kvalitní konopí, kterého byl po otrhání téměř metrák, rostlo v jedné ze zchátralých budov bývalého havraňského cukrovaru. Policejní komando při razii v areálu zadrželo 25letého a 30letého Vietnamce. Zřejmě se jednalo o „zahradníky“, kteří měli za úkol se o chod moderní automatizované velkopěstírny se speciálním zařízení na zavlažování, zahřívání a osvětlení rostlin, starat.

Oba mladí cizinci skončili ve vazbě. Odtud v pondělí putovali na zahájení procesu k mosteckému soudu. Hned na začátku svých výpovědí oba uvedli, že byli velmi překvapeni, z čeho jsou obviněni. Neznají se a o pěstování konopí vůbec nic nevěděli.

Pracoval prý v dílně

První obžalovaný soudu tvrdil, že do Havraně přišel 1. července 2009. Dostal se tam prý přes inzerát ve vietnamských novinách, který v areálu bývalého cukrovaru nabízel práci. Jednalo se o jakési balení starých motorů do kontejnerů. Tuto práci pak měl dotyčný skutečně v Havrani několik měsíců vykonávat. Na dotaz soudce, kdo ho zaměstnával a kdo s ním v dílně pracoval, ale mladý Vietnamec nedokázal odpovědět.

„Já jsem toho člověka, který mi zprostředkoval práci, viděl jen jednou. Podepsal jsem smlouvu, která byla v češtině, takže nevím, co tam stálo. Peníze jsem ale nikdy nakonec nedostal. Žil jsem z toho, co jsem měl našetřeno, a co mi posílala matka,“ říkal u soudu s úplně vážnou tváří cizinec a pokračoval: „V dílně, kde jsme balili ty kovové materiály, pracovalo asi sedm až deset dalších Vietnamců, ale kdo to konkrétně byl, nevím. Nezajímal jsem se o to. Den začínal tak, že nás jeden muž vždycky ráno přišel vzbudit, přidělil nám práci, a tu jsme pak dělali,“ dodal cizinec.
O rostlinách konopí údajně vůbec nic nevěděl. Když ho policie zadržela, tak měl stát venku před pěstírnou náhodou. Dílna, kde se měly balit elektromotory, prý byla v jiné budově.

Osudné přespání

Druhý obžalovaný cizinec měl pro soud připravenou ještě mnohem neuvěřitelnější historku. Do areálu v Havrani prý přijel jen pouhých pár hodin před tím, než tam vtrhla policie. Zamířil tam údajně na doporučení jakéhosi neznámého Vietnamce, kterého potkal předtím ve vlaku.
„Ten muž mi o práci tady řekl, když jsem jel z Pardubic. Tvrdil, že bych mohl dostat až několik tisíc korun. Popsal mi cestu. Na nádraží v Mostě na mě čekal nějaký další muž s autem, který mě do obce zavezl,“ vyprávěl soudu obžalovaný.

Jména cestujícího z vlaku ani druhého muže prý neví, nezná je. Když dorazil do havraňského areálu, tak prý tam nikdo jiný nebyl a on šel hned spát. Druhý den, když se vzbudil, tak se šel podívat, jak to kolem vypadá, a při této obhlídce byl prý úplně náhodou v jedné místnosti plné papírů zadržen policií.

„Tehdy jsem při té obhlídce v jedné místnosti viděl nějaké rostliny, ale že je to konopí, to jsem nevěděl. Já jsem nikdy marihuanu neviděl,“ dodal obžalovaný na dotaz soudce.

Pronajímali a pronajímali

Senát se toho příliš nedozvěděl ani od českého majitele bývalého cukrovaru a následného pronájemce ze společnosti Zóna Havraň, která jednu z budov cukrovaru dále pronajala Vietnamci.

„Objekt jsem v roce 2008 Zóně Havraň pronajal a ta ho měla právo pronajímat dál. Komu, to jsem nevěděl, To, že tam bylo nalezeno konopí, jsem se dozvěděl až z médií,“ řekl soudnímu senátu majitel areálu.

Zástupce společnosti Zóna Havraň upřesnil, že jednu z budov následně firma pronajala Vietnamci, kterého všichni znali pod jménem Roman. „Ten chtěl ten sklad na dovezený materiál z Vietnamu. Neměli jsme mu důvod nevěřit. Při uzavírání smlouvy mi šlo po pravdě hlavně o to, aby z toho pronájmu byly peníze,“ vysvětloval zástupce společnosti soudu.

Nový vietnamský nájemce nakonec ale údajně vůbec žádné peníze za pronájem nezaplatil, a to přesto, že tam měl pobývat minimálně 4 měsíce a spotřebovávat navíc ohromné množství elektrické energie.

„Přišlo nám to divné, ale co se v té budově děje, to jsme se nedívali. Nechali jsme mu vzkaz v takové schránce, že má zaplatit,“ odpověděl svědek soudci na dotaz, zda při této nestandardní situaci nikoho nezajímalo, co se uvnitř objektu odehrává.

Odročeno

Dvěma obžalovaným Vietnamcům hrozí za trestný čin nedovolené výroby a držení omamných látek 2 až 10 let vězení.
Soud zatím rozsudek nevynesl. Kvůli výslechu dalších svědků, například též vietnamského nájemce objektu, odročil v pondělí projednávání případu na 10. května.