Vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) má přijít k Okresnímu soudu v Mostě vypovídat jako svědek. „Byl předvolán,“ řekla Deníku soudkyně Jitka Neterdová. Brabec má pomoci objasnit kauzu Peštová versus Zelenka. Soud tuto místní politickou aféru řeší od prosince 2017.

Náměstkyně ministra a opoziční mostecká zastupitelka Berenika Peštová (ANO) chce soudním procesem očistit své jméno od nařčení bývalého radního Jiřího Zelenky (Severočeši Most). Ten měl novinářce z ČTK před dvěma a půl lety říct, že Peštová uplácela zastupitele při nových koaličních jednáních. Jeho citaci tehdy převzala a zveřejnila média a později z ní vycházeli při referování o kauze i reportéři České televize.

Peštová, která se jako vysoká státní úřednice cítila výrokem Zelenky poškozena, obvinění důrazně odmítla a bývalého koaličního kolegu dostala po trestních oznámeních před mostecký soud, kde vlivný podnikatel čelí obžalobě z pomluvy. Hrozí mu až dva roky vězení. Peštová navíc žádá úhradu újmy, celkem 50 tisíc korun.

Hlavní líčení se ve čtvrtek opakovalo kvůli prosincové závadě na soudním záznamovém zařízení. U soudu tak znovu vypovídali Peštová, Zelenka a další svědci. „Neměl jsem zájem nikoho poškodit, chtěl jsem zabránit přetahování našich zastupitelů,“ řekl na svou obranu Zelenka. Podle něj musela Peštová o pletichách vědět, protože předsedala zastupitelskému klubu ANO a stavěla se do pozice lídra. Zelenka dodal, že na podezřelé praktiky telefonicky upozornil ministra Brabce, krajského šéfa ANO. Podle svědků z hnutí ANO Zelenka Brabcovi vyhrožoval a měl po něm žádat odvolání Peštové, jinak mosteckou pobočku hnutí mediálně zničí.

Kontroverzní nahrávka

Peštová nyní u soudu uvedla, že Zelenka volal Brabcovi i loni a požadoval stáhnutí obžaloby. „Já jsem mu (Brabcovi) odpověděla, že to neudělám, že tento případ dotáhnu do konce, protože moje jméno bylo očerněno a já chci, aby bylo jasně řečeno, že nejsem úplatkář a že jsem slušný člověk,“ prohlásila u soudu Peštová.

Soud se zabývá i zveřejněnou kontroverzní nahrávkou, kterou po rozpadu městské koalice pořídil pro Zelenku bývalý zastupitel a jeho kolega ze Severočechů Most Jiří Šváb. Ten byl v září 2015 účastníkem tajné schůzky, na které mu zastupitelé SMM, KSČM a ANO nabízeli byt, práci a dobře placené funkce a případné další požitky, pokud přejde na jejich stranu. „Byl to bonus za to, když změním hlasovací poměr v zastupitelstvu,“ uvedl ve čtvrtek svědek Šváb.

Hlavní líčení dnes pokračuje. Zda dorazí ministr, není jasné.