Teenageři, kteří ještě usedají do lavic základní školy, do sebe někdy dokáží obrátit třeba i celou lahev kořalky. Jejich alkoholový mejdan pak končí mdlobami a převozem sanitkou rychlé záchranky do nemocnice na jednotku intenzivní péče. Poslední dva alarmující případy, ve kterých hlavní roli sehrály zpité děti, se odehrály v těchto dnech v Litvínově na Mostecku a Lounech.

Nadrané dívky v Litvínově

Na dvě „nadrané“ školačky narazila v Litvínově – Hamru náhodná kolemjdoucí krátce před osmou hodinou večer. Dívky (14 a 15 let) se válely na zemi u garáží nedaleko pekárny Japek. Svědkyně na hlavní silnici zastavila hlídku městské policie a o zpitých děvčatech ji informovala. Když strážníci přijeli na místo, nestačili se divit. „Jedna dívka ležela v bezvědomí na zemi a její kamarádka se ji snažila zvedat, ale přitom se řádně motala,“ popsal situaci zástupce velitele městské policie Karel Šefl.

Strážníci slečnu, která nevnímala, uložili do stabilizované polohy a zavolali záchranku. U druhé školačky se snažili zjistit, jak se jmenuje, a kde bydlí. Slečně se ale iniciativa mužů zákona vůbec nelíbila a místo toho, aby odpověděla, vychrlila ze sebe spršku sprostých slov, kde nejméně vulgární věta byla: „Jdi do p…“. Do toho všeho začala namazaná dívka po strážnících plivat a měla tendenci se s nimi prát. Nakonec tedy musela dostat na ruce pouta.

Mejdan skončil v nemocnici

Mezitím už na místo přijela záchranka, která 14letou dívku v bezvědomí naložila do sanitku a převezla do nemocnice na dětskou JIP.

Lékařka se snažila zklidnit a vyšetřit též agresivní 15letou slečnu, ale se zlou se potázala. Také ji totiž dívka zasypala nadávkami a poplivala. Poté tato školačka ještě pozvracela při převozu na policii hlídce služební auto.

Na služebně policisté zjistili, že obě „nadrané“ školačky bydlí v Janově, a pokusili se kontaktovat jejich rodiče. U 14leté dívky, která se alkoholem přiotrávila, se jim to povedlo. Matku starší slečny, která byla stále agresivní a po všech přítomných pořád plivala, ale nezastihli. „Pracovnice sociálního odboru proto rozhodla o převozu dívky na dětské oddělení mostecké nemocnice, protože se nepodařilo kontaktovat její zákonné zástupce,“ doplnil Šefl s tím, že plno práce měli s opilou dívkou i lékaři v nemocnici, protože vyváděla i tam.

Celý smutný případ dvou zpitých školaček z Janova bude mít dohru na sociálce.

Namazaní školáci   v Lounech

Na „namazané“ děti narazili nedávno také strážníci v Lounech. Alkoholem se „zlískaly“ už v půl třetí odpoledne.

Pětice školáků (12 – 15 let) dělala kravál na trávě za plotem nemocnice v ulici Na Horizontu. Všímaví občané na ně proto zavolali městskou policii. Ta na místě zjistila, že děti vyvádějí, protože jim v krvi koluje alkohol.

„Nejstarší chlapec, který jevil známky požití alkoholu, nemohl chodit a z nosu mu tekla krev. Z ostatních dětí byl alkohol cítit,“ popsal situaci na místě Miloslav Malý z lounské městské policie.

Děti strážníkům tvrdily, že 14letému chlapci nařídil koupit dvě láhve vodky jeho 15letý kamarád. A tento mladík, který se na místě už nenacházel, měl děti též nutit vodku pít.

Hlídka k opilému školákovi zavolala záchranku, která ho odvezla do nemocnice. Ostatní děti rozvezli strážníci domů k rodičům. Následně vypátrali ve Školní ulici 21letou prodavačku, která školákům alkohol prodala.

„Žena se k prodeji vodky nezletilým přiznala,“ doplnil Malý.

O případu byli vyrozuměni pracovníci lounského městského úřadu.

Mladou prodavačku čeká zřejmě ve správním řízení pokuta. Rodiče opilých dětí pro změnu pohovor na sociálce.