Před kamerou

Mladý muž se choval přesně podle rčení: Příležitost dělá zloděje. Když v noci v Mostě na zastávce u nákupního střediska Central uviděl na lavičce podřimovat 48letou ženu bez domova, která u sebe měla kabelku s věcmi, nedalo mu to a začal se jí v tašce přehrabovat.

V tu chvíli mu zřejmě vůbec nedošlo, že krade přímo pod „okem“ městské kamery a na monitoru jeho počínání bedlivě sledují strážníci na městské policii. Než se stačil rozkoukat, už ho chytili. Druhý den se pak tento hloupý lapka stal díky záznamu na kameře „hvězdou“ televizních zpráv.

Prý jen sbíral věci

Sedmadvacetiletý Mostečan teď stanul před okresním soudem. Při své výpovědi se snažil soudci namluvit, že vlastně nekradl.

Pouze prý klimbající bezdomovkyni sebral ze země její rozházené věci právě pro to, aby jí je nějaký cizí lapka neodcizil.

„Asi metr od té ženy byly poházené věci. Já jsem je jen zvednul. Když jsem se chtěl podívat dovnitř peněženky, tak zrovna přijelo policejní auto. Já jsem tu peněženku vlastně ani nestačil otevřít. Dnes lituji toho, že jsem ji vůbec sebral,“ říkal se zcela vážnou tváří obžalovaný.

Dodal, že nebyl sám, komu se zásah strážníků ale vůbec nezamlouval. „Ta žena se probudila a říkala policajtům, ať mě nechají. Že jí nic nedělám. Pak na ně i plivala,“ tvrdil.

Usvědčující záznam

Jako jeden z důkazů byl v soudní síni přehrán záznam z monitorovací kamery, která pobertu zachytila při činu. Ať se přítomný státní zástupce i soudce dívali na obrazovku sebelépe, žádné poházené věci na zemi u spící ženy neviděli. Co však viděli zcela jasně, bylo to, že mladík se chvíli rozhlížel, zda je takzvaně čistý vzduch, a pak zcela bez skrupulí sáhl ženě do tašky, sebral ji peněženku, poodešel a zkoumal, jestli v ní jsou nějaké peníze.

I přes tento jasný důkaz si však obžalovaný nadále trval na své verzi, že jen sbíral rozsypané věci a rozhodně nechtěl krást.

Bezdomovkyně v soudní síni nevypovídala. Nepovedlo se jí totiž nikde najít. Policisté ji opakovaně hledali v rozbořeném objektu na Zahražanech, kde uvedla, že přespává, ale marně.

Vzhledem k tomu, že soud měl dostatek důkazů, vynesl soudce rozsudek i bez výslechu ženy.

Recidivista

Zlodějíčka poslal na šest měsíců za mříže. Trest byl tak přísný proto, že obžalovaný má již za sebou pestrou kriminální minulost.
Odsouzen byl za svůj život celkem pětkrát, a to nejen za krádeže, ale též za ublížení na zdraví, výtržnictví či dokonce znásilnění.