Zloději v Mostě

V minulém roce zloději na Mostecku kradli celkem 143 motorových vozidel za více než 13 milionů korun. Jen 26 procent případů se kriminalistům podařilo objasnit. Našli tedy pachatele 37 krádeží.

„Policisté konkrétně stíhali 26 lidí. Nejčastěji se jednalo o recidivisty. Mezi pachateli v pěti případech figurovali také mladiství do 18 let,“ řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

V samotném Mostě odcizili zloději 89 osobních vozů. Nejvíce měli spadeno právě na škodovky, ukradli jich 38. Za nimi následovaly volkswageny, kterých v minulém roce v Mostě zmizelo z ulic 21.

Ukradené škodovky v Mostě
Octavia 8
Fabia 14
Favorit 4
Felicia 5
Forman 3
Superb 2
Š 105 2
Celkem 38

Pokud se podíváme ještě na podrobnější rozdělení značek kradených aut, tak ze škodovek lapkové nejčastěji brali fabie, octavie a felicie, z volkswagenů to byly značky Golf, Passat a Sharan.

Policisté mají podrobně zmapovány i lokality, kde v Mostě není příliš radno parkovat. Nejvíce se automobily kradou na parkovištích kolem ulic Z. Fibicha, A. Sochora, Obránců míru, dále pak v ulici U parku, v blízkosti bloku 523, v okolí fotbalového hřiště v Albrechtické ulici a též v lokalitě pod ulicí J. Suka a Brněnskou.

Krádeže v kraji

Při pohledu do statistiky krádeží aut, která mapuje situaci v celém Ústeckém kraji, lze zjistit, že Mostecko na tom v porovnání s ostatními regiony není ještě tak špatně.

Rekordmanem v této trestné činnosti je Teplicko, kde za celý loňský rok zmizelo z ulic 337 vozů.

Riskem je parkovat též na Chomutovsku. Tady zloději v minulém roce ukradli 211 automobilů. Na opačném konci žebříčku se nachází Lounsko. V tomto regionu policisté loni vyšetřovali „pouze“ 90 krádeží automobilů. Mostecko se svými 143 krádežemi je druhé odzadu.

Jak chránit auta před zloději

Mechanické prostředky
- Zamykání řazení vozidla (na snímku) – má především výrazně prodloužit dobu nutnou k odcizení auta

Elektronické prostředky
- Imobilizéry – blokují nastartování vozidla, podle typu přerušují důležité elektrické a palivové obvody
- Autoalarmy – na zloděje upozorňují pomocí sirény, kromě signalizace sirény může být použit i přenos poplachové informace na mobilní telefon uživatele vozu

Vyhledávací systémy
- Umožňují určit směr pohybu a konkrétního místa, kde se vozidlo pohybuje nebo stojí. Tím vytvářejí dobré výchozí podmínky pro rychlé zadržení pachatele a zajištění vozidla

Identifikační systémy
- Jedná se o neodstranitelné označování vozidel speciálními prostředky
- Mezi identifikační systémy patří například neodstranitelné značení skel (tzv. pískování), dalším identifikačním systémem jsou mikrotečky, kterými jsou označeny nosné díly karoserie vozidla