Okresní soud v Mostě poslal za mříže tři vyděrače, kteří měli chtít po provozovateli mostecké diskotéky Neprakta klub statisícové výpalné nebo půlku podniku. Šéf gangu Radek Vrábel (37 let), by měl strávit v base 4 roky, jeho komplic Juraj Kozempel (36 let) byl odsouzen ke třem letům vězení a třetí spolupachatel Peter Derenin (38 let) vyfasoval dva roky natvrdo. Rozsudek není pravomocný. Obžalovaní se proti němu na místě odvolali.

Co se stalo

Podle obžaloby měli vyděrači chtít po 50letém provozovateli Neprakta klubu převést v dubnu 2009 půlku podniku nebo platit měsíčně sto tisíc korun výpalného. Hrozili, že když tak neučiní, jemu i rodině ublíží. Hlavním aktérem všeho měl být Radek Vrábel, který měl podnikateli při jedné ze schůzek nafackovat, hrubě mu nadávat a vyhrožovat mimo jiné třeba i slovy : „Já ti rozčtvrtím těhotnou dceru,“ nebo „Vrazím ti bodák do prdele.“

Průběh celého incidentu je nahraný. Podnikatel totiž po první schůzce s obžalovanými, kde mu měli říci, že chtějí půlku diskotéky, kontaktoval policisty, kteří se zabývají organizovaným zločinem. Ti ho na další setkání vybavili nahrávacím zařízením. Zásahovka pak všechny tři muže na základě nahrávky zatkla.

Verze obžalovaného

Soud si během procesu vyslechl dvě verze toho, co se mělo odehrát. Obžalovaný Vrábel tvrdil, že o vydírání a výpalném nemůže být vůbec řeč. Pronájem diskotéky měl napsaný na sebe a padesátiletý muž mu ji měl v podstatě ukrást, když ji bez jeho vědomí nechal přepsat na svoji dceru.

„Postupně jsem se už několik měsíců dozvídal, že má můj partner problémy. Že prohrává statisíce na automatech, že v podniku pančuje alkohol. Do toho pak ještě, že diskotéku přepsal na dceru. Cítil jsem velkou křivdu, protože já jsem po něm z podnikání nikdy nic nechtěl. Naopak jsem mu ještě finančně pomáhal,“ uvedl u soudu Vrábel. S poškozeným se ještě za asistence dvou dalších obžalovaných 29. dubna sešel v kanceláři, kde došlo ke konfliktu, při kterém padaly nejen facky, ale i vulgarismy a výhrůžky toho nejhrubšího zrna.

Vrábel se za fyzický útok i nadávky u soudu opakovaně omlouval. Tvrdil, že byl opilý, ujely mu nervy a nic z toho nemyslel vážně.

Verze oběti

Padesátiletý provozovatel Neprakta klubu líčil vše zcela odlišně. Tvrdil, že s obžalovaným Vrábelem sice skutečně podnikal, ale diskotéku na dceru přepsal s jeho souhlasem, protože se na tom v minulosti dohodli. Vrábel měl však najednou obrátit a chtít ho o dobře rozjetý podnik připravit. Poslal tedy Kozempela s Dereninem, aby mu ukázali, kdo je tady šéfem.

Ti měli 50letému muži dát na vybranou. Buď že přepíše polovinu diskotéky na Vrábela, nebo mu bude platit měsíčně stotisícové výpalné. Další možností bylo uhradit najednou pět milionů s tím, že pak bude mít navždy pokoj. Když se jim podnikatel vzepřel, tak při další schůzce, už i za účasti hlavy gangu Vrábela, došlo na bití a drsné výhrůžky.

Třetí rozsudek

Obžalovaní muži si vyslechli u mosteckého soudu už třetí rozsudek. Ten nejtvrdší.

Prvními dvěma byli v minulosti totiž opakovaně obžalovaní Derenin a Kozempel zproštěni viny a Vrábel vyfasoval pouze stotisícikorunovou pokutu. Státní zástupkyně se však odvolala ke krajskému soudu a případ dostal nakonec na stůl jiný soudce. Ten v pátek poslal všechny tři vyděrače natvrdo do basy.

„Senát dospěl k závěru, že se jedná o klasický případ vydírání podnikatele. Obžalovaný Vrábel v podstatě formálně uzavřel smlouvu na klub, aby ochraňoval poškozeného od jiné skupiny vyděračů. Ten si to za to měl u něj deset let odpracovat. Tato dohoda fungovala do té doby, než se poškozený vzepřel, za což měl přijít trest. Z policejní nahrávky je zřejmé, že se při konfliktu v kanceláři nejednalo o žádný exces obžalovaného Vrábela, jak se snažil u soudu tvrdit, ale že je zvyklý na vydírané osoby takhle nastoupit. Okamžitě poškozeného napadl a padaly vulgarity, které by slušný člověk nemohl říci, ani kdyby byl opilý,“ odůvodnil verdikt soudce Pavel Plch.