Na konci loňského roku hradečtí kriminalisté obvinili z trestného činu zpronevěra 43letého muže z Litvínova. Čtenář si v roce 2022 půjčil sedm knih z knihovny v Hradci Králové a dosud je nevrátil.

„Muž si v červnu 2022 v hradecké knihovně nechal zřídit čtenářský průkaz a ihned si zapůjčil 7 knih, které však v dané zápůjční době nevrátil. Byl nekontaktní, jím uvedená e-mailová adresa neexistovala a písemné výzvy zaslané na jím uvedenou adresu přechodného pobytu v Hradci Králové se vracely jako nedoručitelné,“ sdělila podrobnosti k případu policejní mluvčí Iva Kormošová.

Knihovně v Hradci Králové tak vznikla škoda za desetitisíce. „Nevrácením knih - Kája Saudek od autorky Heleny Diesing; Povídky, Stroncium a 3 části knih Divocí a zlí od autora Jiřího Kulhánka; Mauriel a oranžová smrt od autora Karla Saudka - způsobil škodu za téměř 30 tisíc korun,“ upřesnila Kormošová.

Knihy. Ilustrační foto
V knihovnách v Bílině a Litvínově si půjčili knihy. Plánovali je prodat

Nezodpovědnost čtenáře může přivést až do vězení. „Jelikož si obviněný muž přisvojil cizí věc, která mu byla svěřena, a způsobil tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, hrozí mu trest odnětí svobody až na 2 roky,“ uvedla policejní mluvčí.

O obdobném případu policisté informovali na konci loňského listopadu. Žena z Jaroměře nevrátila knihy za více než 30 tisíc korun, které si půjčila ve čtyřech knihovnách. Nedávno jiný podvod při zapůjčení knih z městských knihoven v Litvínově a Bílině řešili mostečtí policisté.

Mohlo by vás zajímat: U hlavní pošty v Mostě má být okružní křižovatka. Souvisí to s Budovatelkou

Zdroj: Martin Vokurka