Mostecké policisty zneklidnil v únoru neznámý pachatel, který s pistolí a kuklou na hlavě přepadal trafiky. Pod pohrůžkou smrti si vynucoval peníze. Jedna z loupeží se stala v provozovně nedaleko základní školy na sídlišti Liščí vrch. Policie tehdy žádala Mostečany o jakoukoliv informaci, která by mohla vést k dopadení nebezpečného pachatele. Po jeho zadržení přišlo překvapení.

Byl to mladý student, premiant jedné střední školy v sousedním okrese. Proč loupil? „Dohnala ho k tomu sociální situace v rodině,“ informoval plukovník Vladimír Danyluk, ředitel Policie ČR v Mostě.

Státním policistům naštěstí pomáhají městští strážníci. Při běžné hlídkové činnosti denně chytí a předají státní policii i několik nebezpečných osob.

„V loňském roce jsme zadrželi 485 pachatelů trestných činů, z toho 120 osob v celostátním a místním pátrání,“ uvedl ředitel mostecké městské policie Bronislav Schwarz. Předloni chytili strážníci „jen“ 296 zločinců. Nárůst počtu zadržených pachatelů trestných činů lze vysvětlit novým vedením strážníků a změnou organizace práce. Schwarz nevylučuje ani vliv současné sociální situace na Mostecku, kde je stále nejvyšší nezaměstnanost v zemi.

Danyluk strážníky chválí. „Strašně moc nám pomáhají,“ řekl šéf mostecké státní policie. Spolupráci s městskou policií označil za kvalitní.

V roce 2007 řešila Policie ČR na Mostecku 5 376 trestných činů, nejvíce od roku 2000. Převládají krádeže. Loni se zvýšil počet krádeží věcí po vloupání do aut, do restaurací, do bytů a rodinných domů a do prodejen. V počtu vyšetřovaných násilných činů je okres na druhém místě v kraji. (vok)