V Mostě ho jen pouhý den před Vánoci musel řešit člověk, který šel Brněnskou ulicí. Kabelka s tučnou sumičkou a klenoty tady vypadla ženě z auta, když se ptala kolemjdoucí na cestu. Nálezce pokušení podlehl a věci i peníze si nechal. Možná vůbec netušil, že pokud by se na něj přišlo, mohl by skončit před soudem a dokonce jít i do vězení. Policie má totiž na podobné „vykuky“ paragraf. Jmenuje se trestní čin zatajení věci.

„Pokud někdo ztracenou věc najde a nevrátí, dopouští se protiprávního jednání a může být obviněn. Podle hodnoty zatajené věci pak může soud pachatele tohoto jednání poslat dokonce až na osm let do vězení,“ řekla policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Většina nálezců zřejmě vůbec netuší, jak nepříjemné oplétačky se zákonem by mohli mít na krku. Podle policejních statistik totiž mezi Severočechy příliš poctivců není. V celém Ústeckém kraji policie v loňském roce (od ledna do listopadu, prosincové statistiky ještě nejsou k dispozici – pozn. red.) evidovala 99 trestných činů zatajení věci. Lidé svojí nepozorností přišli o peníze a cennosti za těžko uvěřitelných 1 780 000 korun.

Málokdo z nich ze ztracených věcí ještě někdy něco viděl. Jen u 24 případů se totiž podařilo najít člověka, který ztracenou věc - většinou mobily, peněženky, kabelky - nalezl a jaksi pozapomněl vrátit.

close zoom_in § 219
(1) Kdo si přisvojí cizí věc nebo jinou majetkovou hodnotu nikoli nepatrné hodnoty, která se dostala do jeho moci nálezem, omylem nebo jinak bez přivolení osoby oprávněné, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.
(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

Nejvíce občané ztráceli věci na Chomutovsku, kde policisté za minulý rok evidují 29 případů zatajení věci. Následuje Mostecko s 21 skutky. Největší škodu evidují policisté na Teplicku. V tomto regionu přišli loni lidé svojí nepozorností o cennosti a peníze za 738 tisíc korun. Naopak nejvíce si na své věci dávají pozor na Lounsku, kde policisté evidují pouze tři skutky a dva z toho se jim dokonce podařilo objasnit.

Všechna výše uvedená čísla jsou přitom jen špičkou ledovce. Možná až stovky skutků se totiž do statistik vůbec nedostaly. Policie totiž některé případy s ohledem na nízkou škodu vyšetřovala jen jako přestupky. Mnozí lidé ztrátu vůbec nehlásí.