Pět měsíců stráví ve vězení 30letý Filip Markovič, který měl ještě společně se svým kamarádem 24letým Oldřichem Machem napadnout a zbít ochranku Penny Marketu v Mostě.

Zatímco Markoviče soud v těchto dnech poslal natvrdo do vězení, Mach se potrestání vyhnul. To však neznamená, že ho pobyt za mřížemi mine. Právě naopak.

V současné době si totiž odpykává v base hned několik trestů většinou za krádeže. Dohromady si má odsedět 46 měsíců, tedy více než tři a půl roku, což soudkyně považovala za již dostatečné potrestání a dalších pár měsíců navrch mu za bitku v obchodě již nepřisadila.

„Soud přihlédl k tomu, že současný trest obžalovaného je již dostatečný a upustil od dalšího uložení trestu,“ vysvětlila soudkyně.

Potyčka v prodejně

K incidentu mezi obžalovanými a hlídačem supermarketu došlo již v srpnu 2009. Tehdy 54letý obchodní detektiv měl jako každý den procházet v Penny Marketu mezi regály a kontrolovat, zda někdo nekrade. Kolem jedenácté hodiny dopoledne měl při krádeži čokolády přistihnout mladou feťačku. Zajistil ji a zavolal strážníky, kteří dali dotyčné pokutu.

O chvíli později mu měli přijít vyhrožovat dva muži, údajně kamarádi chycené narkomanky. Ve dvě odpoledne pak do obchodu vstoupila skupinka narkomanů, opět známých dopolední zlodějky. Za pokladnami následně došlo k potyčce, která skončila právě napadením hlídače. Obžalovaní měli strážného několikrát udeřit pěstí do obličeje a kopat ho. Hlídač během konfliktu utrpěl zlomeninu nosu a řadu pohmožděnin. Léčil se tři týdny.

Částečné přiznání

Obžalovaní muži konflikt v Penny Marketu nepopírají. Uvádějí však, že nic neukradli a obchodní detektiv je napadl neoprávněně.

„Já jsem se s tím hlídačem opravdu popral. On mě ale vyprovokoval tím, že na mě začal plivat a říkal, že v tom krámě nemám co dělat,“ tvrdil před soudem Mach. Byl zřejmě značně nervózní, odvykal si totiž zrovna od heroinu, bral spousty prášků na uklidnění a substituční lék subutex.

Druhý obviněný, Markovič, uvedl, že sice byl konfliktu přítomen, ale nemíchal se do něj.

„Ten hlídač nás začal obviňovat, že jsme něco vzali. Pak tam došlo k nějaké strkanici, ale já jsem se v tom neangažoval,“ řekl.

Svědectví

Přestože Mach vzal veškerou vinu na sebe a tvrdil, že druhý obžalovaný s bitkou neměl nic společného, prodavačky, které u soudu svědčily, nicméně říkaly pravý opak. Uváděly, že člena ochranky napadli dva muži a dali mu pořádně co proto.

„Dali mu pěstí do břicha a obličeje. Já jsem je prosila, aby ho nechali,“ vypověděla jedna ze svědkyň.

Též poškozený hlídač u soudu řekl, že na něj zaútočili oba muži. Popsal, že mu nejprve dali ránu do obličeje, pak utržil ještě další údery do těla a kopy do nohou. Vše mělo být doprovázeno nadávkami a pliváním.